V Karlovarském kraji byl zřízen první POL POINT

Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje rozšiřuje služby pro občany v našem kraji. Jako první mohou občané Lázní Kynžvart a jeho okolí od 30. listopadu 2021 využít možnost moderního a efektivního způsobu komunikace s Policií ČR, a to prostřednictvím nově zřízeného POL POINTU – kontaktního místa policie.


Z budovy Městského úřadu Lázní Kynžvart z bezobslužné místnosti mohou občané podat jakékoliv oznámení o spáchání trestného činu nebo jiného protiprávního jednání. 

POL POINT – kontaktní místo policie je pilotní projekt Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, který byl spuštěn v únoru roku 2020. V rámci zmíněné infrastruktury jsou budována místa s videokonferenčními jednotkami, která jsou přímo dostupná občanům na území kraje. Současně je vytvořeno centrální místo (operační místnost), které je obsazeno policistou, který je schopen komunikovat s oznamovateli na jakémkoliv terminálu. Policista může bezodkladně provádět příjem oznámení a dokumentovat jej. Virtuální způsob komunikace umožňuje přijmout oznámení z jakéhokoliv místa a přijaté oznámení obratem postoupit příslušnému policejnímu orgánu k dalšímu šetření. Občan, který oznámení podává, nemusí nic podepisovat, protože průběh celého výslechu se nahrává a nahrávka se přikládá ke spisu.

Fungování nově zřízeného POL POINTu představil ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje brig. gen. Václav Kučera společně s ředitelem Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje plk. Petrem Macháčkem zástupci Městského úřadu Lázní Kynžvart tajemníkovi Václavu Vrzalovi, který si POL POINT vyzkoušel jako první v praxi.  

Karlovarská policie převzala z pilotního projektu POL POINT Krajského ředitelství policie Středočeského kraje dva základní způsoby komunikace podle místa, odkud občan s policistou komunikuje.

Prvním způsobem je vybudování bezobslužné místnosti na městském úřadě, kam může občan vstoupit a bez jakéhokoliv vlastního zásahu začít komunikovat prostřednictvím umístěného videokonferenčního zařízení s policistou, který videokonferenci ovládá z operační místnosti na Krajském ředitelství policie Středočeského kraje.

V případě, že se občan dostaví na městský úřad v době provozních hodin, může zazvonit na označený zvonek a po sdělení požadavku je automaticky vpuštěn do místnosti, kde se nachází monitor, který se automaticky zapne a policista z operačního střediska s občanem komunikuje videokonferenčně. Občan nemusí nic ovládat a před zahájením úkonu je poučen a upozorněn na pořizování nahrávky. Za oznamovatelem, který je vpuštěn do takové místnosti, nemůže nikdo další vstoupit, pokud není vstup na dálku policistou umožněn. Naopak občan může z takové místnosti kdykoliv volně odejít. Výhodou těchto místností je nejen jejich technické vybavení, ale i vytvoření „bezpečné zóny“ pro oznamovatele.

Druhým způsobem je možnost komunikace z místa čistě virtuálního, tedy z libovolného technického zařízení (např. osobní počítač, notebook, tablet, telefon) občana, který se prostřednictvím tzv. softwarového klienta připojí z veřejné sítě zabezpečeným způsobem do VPN sítě.

POL POINT je další nová alternativa, kterou policie nabízí službu občanům a prostřednictvím které lze oznámit jakékoliv protiprávní jednání. V žádném případě však nenahrazuje tísňovou linku 158. Pro oznámení, která nesnesou odkladu s ohledem na život a zdraví, i nadále slouží linka tísňového volání 158.

„Velice si vážím a cením toho, že nás kolegové ze Středočeského kraje zapojili do tohoto projektu a mohl tak v Karlovarském kraji vzniknout první POL POINT. Lidé z Lázní Kynžvart a blízkého okolí tak mají možnost moderně a hlavně efektivně komunikovat s Policií České republiky. Pevně věřím, že tato služba bude přínosná pro všechny strany. Budeme usilovat o to, aby v Karlovarském kraji vznikla další taková místa.“, uvedl krajský ředitel plk. Petr Macháček.

mjr. Bc. Kateřina Pešková

Fotogalerie
NetConcert Brecker Brothers Band Reunion

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO Studio

Hlavní zprávy

 

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion
weby uniweb