Sokolov: Hasiči mají nové dělo na dekontaminaci

Jako futuristická zbraň, které známe z různých filmů žánrů sci-fi, vypadá dekontaminační termogenerátor Kärcher Futuretech SN 50, který budou mít k dispozici hasiči pro boj nejen s koronavirem. A to díky rozhodnutí radních a zastupitelů města Sokolov, kteří schválili nákup tohoto „děla“ za 166 000 korun. Velmi užitečný dar města bude umístěn na sokolovské stanici HZS a bude používán podle potřeby jak v Sokolově, tak na území kraje.

dezinfekce

Svou účinnost prokázalo hned několik dekontaminačních kanónů před pár dny při velké dezinfekci chebské nemocnice. Skupina hasičů z Moravskoslezského kraje, která je přivezla, byla doplněna o kolegy hasiče ze stanic Cheb a Sokolov a postupně v ochranných oblecích vydezinfikovala všechna určená patra tří areálů nemocnice. Přístroj tlakem rozprašuje dezinfekci ve formě aerosolu. Tyto kapénky dokážou zaplnit celý prostor, který je nutný dezinfikovat. Desinfekce několik desítek minut po aplikaci působí, po odvětrání je možné opět prostory normálně používat.

Dekontaminační termogenerátor Kärcher Futuretech SN umožňuje provádění dekontaminace vnitřních prostor s vysokou účinností a efektivitou a podstatně zkracuje dobu potřebnou na provedení dekontaminace (školy, ústavy sociální péče, zdravotnická zařízení, atd.).

„Velice si cením vzájemné příkladné spolupráce mezi HZS Karlovarského kraje a městem Sokolov v oblasti požární ochrany, ochrany obyvatelstva a krizového řízení a chtěl bych vám poděkovat za dosavadní spolupráci a finanční podporu,“ uvedl plk. Ing. Václav Klemák, ředitel HZS Karlovarského kraje.

A pokud někoho zajímají technické údaje dekontaminačního „děla," tady jsou:
SN 50 Decon je high-tech, ruční termo aerosolový generátor pro dekontaminaci, dezinfekci a dezinfekci vnitřních místností a povrchů, například po útoku s biologickými válečnými přípravky. Primárně je toto zařízení dodáváno armádám NATO a Bundeswehru. Integrovaná spalovací komora na benzín vytváří tepelný výkon 18,7 kW a zaručuje plně nezávislý provoz po dobu přibližně 30 minut na plnou nádrž. Použitím generovaného tepla na naplněný dekontaminační prostředek generuje SN 50 velmi malé kapičky dekontaminačního činidla o velikosti mezi 15 µm a 25 µm. Pro zajištění maximální bezpečnosti je zařízení vybaveno automatickým odpojovacím zařízením pro chemické látky.

Se zařízením může pracovat pouze jedna osoba, u větších a členitých ploch je však lepší, když má dekontaminátor k sobě člověka, který mu připravuje náplně a například otevírá a zavírá dveře.

Práce s Kärcher Futuretech SN 50 je velmi jednoduchá. Do nádrže na palivo se nalije benzín (nejlépe obyčejný 95 oktanů), do zásobníku se vloží 4 monočlánky, do nádrže nalije dezinfekční roztok. Po nastartování se stroj nechá 1 minutu zahřát a pak se povolí ventil dezinfekce, stiskne spouštění dezinfekce a může se začít dezinfikovat.


Zdroj: město SokolovKomentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Renault MASTER - navržen pro potřeby každé profese

Hlavní zprávy

 

Renault MASTER - navržen pro potřeby každé profese