Jindřichovice: U pietního místa je nové parkoviště

Pietní místo na historickém pohřebišti u Jindřichovic na Sokolovsku je častým cílem turistů a návštěvníků, kteří si přijíždějí připomenout historii a osudy lidí v někdejším zajateckém táboře vzniklém v roce 1915. Karlovarský kraj proto nechal poblíž vystavět parkoviště s jedenadvaceti místy pro osobní vozy a jedním stáním pro autobus.


Areál pohřebiště revitalizovaly Lesy ČR společně s Karlovarským krajem v roce 2018 jako poctu obětem války a připomínku 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Kraj se už v té době zavázal, že zlepší dostupnost místa pro veřejnost.

„Důstojné pietní místo si zaslouží také odpovídající zázemí včetně prostoru pro parkování. Proto kraj deklaroval, že parkoviště vybuduje a nyní ten závazek plníme. Stavba probíhala od června do konce října letošního roku a kraj na ni ze svého rozpočtu vynaložil 3,6 milionu korun s DPH,“ vysvětlil hejtman Petr Kulhánek.

Zhotovitelem parkoviště se stala společnost KV Realinvest, která vybudovala parkovací stání s povrchovou úpravou z plastových tvárnic, vyplněných kamenivem. Parkovací prostor je ohraničen žulovými krajníky.

„Součástí stavby byla i úprava příjezdové komunikace, která se nachází podél parkoviště a je ve vlastnictví společnosti Lesy ČR. Věřím, že 21 parkovacích stání zahrnujících i místo pro autobus, bude návštěvníkům kapacitně bez problémů stačit,“ dodal náměstek hejtmana Dalibor Blažek.

Zajateckým táborem v Jindřichovicích prošlo během 1. světové války na 40 tisíc lidí ze Srbska, Ruska, Itálie a Černé Hory. Mnoho z nich zemřelo v zajetí na následky nemocí či podvýživy. Zatímco se ještě začátkem roku 2017 na zarostlém pozemku bývalého hřbitova ztrácely pod trávou a mechem pozůstatky mohyl a hrobů, nyní upravený areál skýtá náležité zázemí pro tichou vzpomínku na oběti války a na těžké chvíle v krušnohorském zajateckém táboře.


Zdroj: Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje,

NetConcert Angelique Kidjo

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Reviens Bébel!

Hlavní zprávy

 

NetConcert Angelique Kidjo
seo uniweb