Informace pro řidiče

Zimní období se pomalu, ale jistě blíží a s ním i někým více a někým spíše méně očekávaný sníh a mrazy. Tak či tak je nutné podotknout, že dříve či později se zima ukáže ve vší své kráse a zároveň i drsnosti. Právě její drsnost lze pocítit zejména ve spojitosti s bezpečností, ať už během běžného pohybu po ulicích či ve spojitosti s jízdou dopravními prostředky.


Čím dál více řidičů řeší, jak je to s povinností zimních pneumatik. Někteří přezuli již 1. listopadu a ti otrlejší možná stále čekají až na první mrazy a sníh. Policie vysvětluje, jak to s povinnou zimní výbavou vlastně je:

Legislativa říká:
Dle § 40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:
1. Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
2. Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

V případě, že je na začátku úseku umístěna dopravní značka „Zimní výbava,“ platí tato povinnost v uvedeném období vždy, bez ohledu na stav vozovky, tedy za každého počasí.

Přezout na zimní pneumatiky včas se rozhodně vyplatí. A to především kvůli skutečnosti, že za nízkých teplot, zimní pneumatiky lépe přilnou k povrchu vozovky. V případě vozidla, které je obuté do letních pneumatik, může být brzdná dráha na namrzlé vozovce až o čtvrtinu delší a navíc je vozidlo více náchylné k tzv. smyku. Krom toho, že řidič v případě porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky může ohrozit svůj život a zdraví či život a zdraví jiných osob, hrozí mu navíc pokuta na místě až 2000 korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc oprávnění zakázat řidiči další jízdu.

Karlovarští policisté dále upozorňují řidiče, aby zvýšili pozornost v úsecích komunikací, které jsou označeny směrovými sloupky modré barvy anebo modrými dopravními knoflíky, což je odrazka modré barvy umístěna u středové dělící čáry vozovky.  Takto jsou označena místa, kde může docházet k náhlé tvorbě námrazy či náledí. Zpravidla se jedná o mosty. Mezi rizikové úseky v Karlovarském kraji patří například dálnice D6, kde je velké množství přemostění. Mosty jsou nebezpečné v tom, že v chladném počasí vozovka promrzá jak svrchu, tak i zespoda. Námraza může překvapit řidiče i při průjezdu úsekem obklopujícím stromy a bujnou vegetací. Proto buďte při jízdě v tomto počasí opatrní a přizpůsobte tomu i rychlost vozidla.


por. Mgr. Lucie Machalová
kpt. Bc. Zuzana Týřová

weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
weby uniweb

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
weby uniweb