Cheb: Pozvánka na vzpomínkové akce na Antona Harta

Nadační fond Historický Cheb ve spolupráci s dalšími organizacemi a spolky pořádá na podzim 2019 několik vzpomínkových akcí k připomenutí osobnosti Ing. Antona Harta.

zprávy uniweb weby

Nadační fond Historický Cheb ve spolupráci s dalšími organizacemi a spolky pořádá na podzim 2019 několik vzpomínkových akcí k připomenutí osobnosti Ing. Antona Harta (narozen 12. června 1914, Nový Hrozňatov –  zemřel 15. září 2004, Waldsassen), který se zasloužil o obnovu poutního místa Maria Loreto a byl spoluzakladatelem nadačního fondu. Nyní krátká citace ze slovníku:

Od r. 1990 se Ing. Anton Hart cele věnoval pouze záchraně Lorety. Ve Waldsassenu založil Verein zur Erhaltung und Förderung der Wallfahrtskirche Maria Loreto in Altkinsberg, Egerland e. V., uvolnil pozemní stroje i několik zaměstnanců ze své firmy na odklizení metrové vrstvy zbořeného zdiva. Ing. Anton Hart sám také vydatně přispíval finančně a byl hybným motorem výstavby. Denně sledoval postup prací a odstraňoval překážky. Nikdy nepřipomenul, že ve svém rodišti musel zanechat veškerý majetek a odejít.

„Narodil jsem se v Rakousko-Uhersku, žil jsem v Československu a teď v Německu, ale jsem Evropan," říkal často.

Byl hluboce věřící katolík.

Za své zásluhy o záchranu poutního místa a o vytváření přátelských vztahů mezi Čechy a Němci obdržel Ing. Anton Hart řadu vyznamenání: v r. 1994 Spolkový kříž na stuze za zásluhy a Cenu Evropy (Europapreis), v r. 1997 Záslužný kříž I. stupně od presidenta SRN, v r. 1999 cenu Euroregio Egrensis, v r. 2002 byl jmenován čestným občanem města Cheb a v r. 2003 mu papež Jan Pavel II. udělil rytířský kříž papeže sv. Silvestra. V červnu 2004 město Cheb na Loretě odhalilo pamětní desku s textem „K 90. narozeninám Antonínu Hartovi - zachránci Lorety," ke které byla v r. 2005 připojena podobizna Ing. Harta zhotovená akademickým malířem a sochařem Jaroslavem Šindelářem. Téhož roku na návrh českého Spolku Maria Loreto město Cheb pojmenovalo přeshraniční cestu z Mammersreuth do Hrozňatova Stezka Ing. Antona Harta.

Ing. Anton Hart zemřel 15. 9. 2004 ve Waldsassenu, kde je pochován v rodinné hrobce. Tolik velmi krátká citace z obsáhlé složky ve slovníku.

Na podzim 2019 pořádá město Cheb a širokou veřejnost zve na tyto akce: 

V úterý 10. 9. se od 18:15 hodin uskuteční v Městské knihovně v Chebu přednáška a vzpomínkový večer na téma Významný rodák Chebska, čestný občan města Chebu a zachránce poutního místa Maria Loreto Ing. Anton Hart. Pozvání na besedu a vzpomínkový večer přijali mimo jiné pamětníci A. Harta, dcera Ulrika a další členové rodiny.

V neděli 15. 9. v den 15. výročí od úmrtí Antona Harta se od 15:00 hodin uskuteční bohoslužba v kostele poutního místa Maria Loreto. Účast na bohoslužbě přislíbil i emeritní biskup plzeňské diecéze Mons. František Radkovský.

Dne 27. 10. v neděli v 16:00 hodin se k připomenutí odkazu Antona Harta uskuteční koncert v bazilice ve Waldsassenu. Západočeský symfonický orchestr z Mariánských Lázní vystoupí s níže uvedeným programem:
- G.F.Händel - Vodní hudba, suita č. 1 a č. 2
- A.Vivaldi - Stabat Mater pro kontratenor, smyčce a basso continuo
- Kontratenor - Jan Mikušek, dirigent a cembalo - Martin Peschík, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně

Vstupné na koncert je dobrovolné a výtěžek bude věnován na další obnovu a provoz zachráněné památky.


Zdroj: město Cheb

Policie České republiky, KŘP Karlovarského kraje

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
SZO

Hlavní zprávy

 

Policie České republiky, KŘP Karlovarského kraje
seo uniweb