Cheb: Letecký den 2022 se blíží

Po dvouleté pauze se na letišti v Chebu uskuteční Letecký den Cheb. O víkendu 13. a 14. srpna se na oblíbené akci vystřídá pestrá paleta moderních i historických letadel, vrtulníků a akrobatických pilotů či skupin. Během několikahodinového nadupaného programu si najde svůj nejoblíbenější letuschopný stroj opravdu každý.


Letecké dny v Chebu se poprvé konaly už ve dvacátých letech minulého století v době, kdy v Chebu působilo známé VLU – Vojenské Letecké Učiliště. Už tehdy byl letecký den dvoudenní a na nebi se proháněli ti nejlepší letci své doby. V roce 1939, když Cheb patřil k Německu, na zdejším letišti při Leteckém dnu přistála vzducholoď Zeppelin a předvedli se stíhači Legie Condor. První poválečná show pro diváky se konala až v roce 1997, nicméně od té doby se na letišti v Chebu koná letecký den v pravidelných intervalech, a to hlavně za velkého zájmu veřejnosti.

V roce 2022 se mohou fanoušci letectví na krásném a velkém letišti těšit na opravdové lahůdky. Tou největší bude ukázka stroje, který změnil historii letectví – legendární německá dvoumotorová proudová stíhačka Messerschmitt Me-262 Schwalbe. Jedná se o vzácný a jediný v Evropě létající stroj o jehož účast se organizátoři snažili několik let. To proto, že se zúčastňuje jen několika málo pečlivě vybraných Leteckých dnů ročně. Její letošní představení u nás proto všichni návštěvníci v Chebu mohou brát jako určité uznání kvality místních Leteckých dnů. Půjde o jediné vystopuení Messerschmittu na území ČR v roce 2022!

Velkou zajímavostí je fakt, že výroba těchto strojů byla za války přidělena také do Chebu. V chebské letecké továrně Flugzeug Werk Eger (FWE) se od poloviny roku 1944 vyráběla stíhací verze Me-262A-1a a prováděny byly přestavby na verzi Me-262A-1a/U3, což byla verze fotoprůzkumná. Verze A-1a/U3 se jinde než v Chebu nevyráběla. Podle neúplných dokumentů bylo v Chebu vyrobeno 53 

strojů obou verzí, velmi pravděpodobně jich však bylo víc. Výrobu Me-262 v Chebu ukončil nálet v březnu 1945, který továrnu FWE kompletně zničil. Dalším lákadlem budou stroje létající pod hlavičkou Red Bull. Své umění předvede česká skupina The Flying Bulls Aerobatics Team, která patří mezi nejlepší na světě. Letadla se během sestavy dostávají až do neskutečné blízkosti dvou metrů, výjimečně je to i jeden metr. Pro 95 procent pilotů je tato vzdálenost naprosto nemyslitelná. Letadla dosahují rychlosti až 400 kilometrů za hodinu. A za těchto podmínek předvádějí členové The Flying Bulls Aerobatics Team tu nejlepší možnou leteckou akrobacii.

Dechberoucí a elegantní show nabídne Red Bull Blanix Team z Rakouska. Ten si nechal na zakázku zrenovovat československé legendární větroně Blaník. Jejich představení nabízí mnohem více než pouhé sledování dvou kluzáků. Perfektně vybraná doprovodná hudba, kouřové barevné efekty a absolutní harmonie obou kluzáků ve výsledku znamenají úžasnou podívanou. Celé představení nepotřebuje jediné slovo moderátorů, o vše podstatné se postará samotný Blanix Team. O tu nejlepší světovou akrobacii se postará také mistr světa Red Bull Air Race z roku 2018 pilot Martin Šonka, který se svým letadlem Extra 300 SR naprosto popírá fyzikální i logické zákony. Svoje vystoupení navíc dokáže živě a vtipně komentovat přímo z kabiny a vtáhne tak diváky mnohem více do centra dění.

Zatímco kluzáky ve vzduchu neuslyšíte, tak stíhačky, které přiletí do Chebu rozhodně nepřeslechnete. Do historie nás přenese stíhač z II. Světové války Hawker Hurricane Mk.IV, který se ve službách Royal Air Force poprvé objevil v roce 1937 a od začátku světové války létal v osmnácti letkách. Opravdu slavným se stal díky své roli v Bitvě o Británii, nicméně Hurricane pokračoval ve své službě prakticky v každé bitvě během druhé světové války. Do Chebu navíc přiletí poslední letuschopný stroj ve verzi Mk.IV na světě, který dá vzpomenout na československé piloty v RAF. Další stíhačka se pro změnu pyšní přívlastkem – první proudové letadlo vyrobené v Československu. Jedná se o L-29 Delfín, který byl ve své době nejoblíbenější stíhačkou na světě. Ve výčtu hlavních bodů programu nemůže chybět Armáda České republiky. Letecký den Cheb se koná pod záštitou ministryně obrany Jany Černochové a na západě Čech se představí králové českého nebe letouny Saab JAS-39 Gripen z 21. základny v Čáslavi a také záchranný vrtulník W-3A Sokol.

Mezi další stroje, které se 13. a 14. srpna ukáží divákům na letišti v Chebu patří například Beechcraft C-45H Expeditor, Lockheed Electra L-10A, Pilatus P2 - 05, Enstrom 480B-G nebo NorthAmerican P-51D Mustang nebo například sólo akrobacie na větroni LF-107 Luňák. Diváci budou mít také možnost kouknout na Chebsko ze vzduchu. Vyhlídkové lety budou možné mezi 9:00 až cca 12:00, tedy před startem hlavního leteckého programu a pak ihned po jeho skončení až do 19:00. Zájemci si budou moct vybrat vyhlídkový let po okolí v menším letadle nebo vrtulníku. Kromě toho budou v areálu například dobové tábory ze světových válek, ale také moderní zábavné atrakce pro děti i dospělé. 

Zdroj: Město Cheb

NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
seo uniweb