2002 – Nebanice: Rekonstrukce úpravy vody vyšla na 134 milionů (TV Západ)

Podstatně kvalitnější vodu začala díky nedávno dokončené rekonstrukci produkovat biologická úpravna vody v Nebanicích. Oblast Chebu, Františkových Lázní a část ašského výběžku je tak od počátku července zásobována pitnou vodou z výrazně menším obsahem železa, manganu i oxidu uhličitého.

dezinfekce

Celkové náklady na rekonstrukci nebanické úpravny, která byla zahájena v říjnu roku 200 a probíhala za plného provozu, činily zhruba 134 milionů korun. Dotací ve výši téměř 43 milionů přispělo Ministerstvo zemědělství a zbytek byl pak hrazen z prostředků společnosti CHEVAK. 

"Úpravna vody Nebanice je schopna vyprodukovat 240 vteřinových litrů vody, která splňuje, už s předstihem, přísné evropské normy," uvedl pracovník úpravny František Kolář.

Pitná voda ze zrekonstruované úpravny je jednak kvalitnější pro spotřebitele a zároveň šetrnější k vodovodnímu potrubí. Díky použitým originálním řešením, využívajícím například samospád vody, spotřebuje nyní úpravna podstatně méně energie a sníženo bylo také množství nutných chemikálií a prací vody. Z jediného dispečinku lze navíc počítačem kontrolovat a řídit celé zařízení úpravny, zdroje vody i všechny hlavní uzly navazující vodovodní sítě. 

"Úprava vody je třístupňová, tzn. že první stupeň je tzv. aerace, druhý stupeň je tlaková filtrace, kde voda prochází pod tlakem přes filtraci a třetí stupeň je otevřená filtrace, kde voda prochází přes vápencovou drť," vysvětlil Kolář. 

Úpravna vody, která byla postavena již v padesátých letech, získává v současné době veškerou vodu pouze z kvalitních podzemních zdrojů z hloubkových vrtů v oblasti Nebanic a Obilné a obejde se tudíž bez vrchní vody ze záložní jesenické přehrady.

Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024