2002 – Cheb: Spolupráce s Nižním Tagilem by se měla rozšířit (TV Západ)

Spolupráce mezi Chebem a ruským Nižním Tagilem by měla pokračovat i v následujících letech. Starosta uralského města Nikolaj Naumovič Diděnko navrhl při návštěvě Chebu například výměny mládeže, sportovců a také hudebníků.


Partnerství mezi oběma městy je přitom zřejmě jediným, které z minulého režimu přetrvalo přes společenské změny v obou zemích. Starosta Nižního Tagilu nejprve se svým chebským kolegou projednal předběžné znění partnerské smlouvy mezi městy na příští období. 

V obřadní síni radnice se poté sešel se zástupci chebských kulturních a sportovních organizací, které se v minulých letech na prohlubování vzájemných partnerských vztahů podílely. Všem přítomným předal nejrůznější věcné dary a suvenýry, veterána II. světové války Josefa Chmelu pak jako vůbec prvního cizince vyznamenal stříbrným řádem města Nižnij Tagil. 

"Naše dlouholeté přátelství se zakládá především na vzájemných kulturních vztazích a výměnných pobytech. Žádnou roli v něm nehraje politika, protože každý národ má svou vlastní cestu. Myslím, že přátelství mezi dvěma městy založené na spolupráci v oblasti kultury či sportu, tu politiku ani nepotřebuje," uvedl starosta Nižního Tagilu Nikolaj Naumovič Diděnko.

V příštím roce by měly z Nižního Tagilu dorazit do Chebu například tři taneční páry na tradiční soutěž Grand Prix, handicapovaní sportovci na klání vozíčkářů ve stolním tenise nebo hudební soubor na jazzový festival. Z nových projektů se pak mluvilo například o navázání spolupráce mezi chebskou Ekonomickou fakultou a Nižnětagilskou Polytechnickou univerzitou, případně také mezi turistickými Infocentry obou měst. 

"Objevilo se spousta nových projektů, ale pořád je to o té kultuře a sportu, je toho více. Dalo by se říci – ne nový projekt – ale více projektů podobných," dodal starosta Chebu Jan Svoboda. 

Všechny chystané projekty jsou součástí rámcové dohody o spolupráci obou měst v příštím roce. Definitivní znění partnerské smlouvy pak musí schválit ještě chebské Zastupitelstvo. 

NetConcert Angelique Kidjo

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO Studio

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
weby uniweb