Veřejná sbírka pro Bublavu pomůže obci splácet půjčku

Veřejná sbírka vyhlášená Karlovarským krajem na pomoc zadlužené obci Bublava se v minulých měsících setkala s velkým ohlasem. Na transparentním účtu, kam přispívala města, obce i jednotlivci, se podařilo shromáždit 1 milion 512 tisíc korun. Karlovarský kraj uvolní tyto peníze na hrazení splátek bezúročné půjčky, kterou obci poskytlo ministerstvo financí.

dezinfekce

Bublava se dlouhodobě potýkala s velkým zadlužením způsobeným v minulosti problémy se stavbou nikdy nedokončeného akvaparku. Kvůli dluhu se obec nemohla dále rozvíjet. O pomoc se zástupci Bublavy obrátili v roce 2018 na tehdejší hejtmanku Karlovarského kraje Janu Mračkovou Vildumetzovou, která vyjednala s ministerstvem financí bezúročnou půjčku ve výši neuhrazeného dluhu dosahujícího v té době 12,9 milionu korun. Obec tak mohla dluh splatit Finančnímu úřadu ČR a získat splátkový kalendář od ministerstva financí. Kraj navíc na podporu Bublavy vyhlásil veřejnou sbírku.

„Velmi mě potěšil přístup měst a obcí, které projevily velkou solidaritu a do sbírky pro Bublavu přispěly. Stejně tak náš dík patří všem ostatním lidem, kteří obec podpořili a zaslali nemalé finanční prostředky. Z vybraného obnosu získala Bublava rovnou dvě splátky bezúročné půjčky na roky 2020 a 2021, vždy po 750 tisících korun. Mezitím může Bublava řešit tolik potřebné věci pro své občany, jako je stavba vodovodu a kanalizace, může i žádat o dotace například z krajských dotačních programů, což jí dřívější dluh neumožňoval,“ vysvětlila exhejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Původně Bublava splácela dluh ve výši téměř 31 milionů korun, veškeré její příjmy šly přímo Finančnímu úřadu ČR. Zdroj: Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy