Regionální den železnic Karlovarského kraje připomene Vlak svobody

Cesty za svobodou. To je ústřední název akce, která se uskuteční v sobotu 11. září od 10 do 16 hodin na hlavním nádraží v Aši. Mimo jiné má připomenout únos vlaku, k němuž došlo 11. 9. 1951, tedy přesně před 70 lety.

zprávy uniweb weby

V útrobách ašského nádraží bude instalována výstava s fotografiemi a dokumenty o únosu vlaku, a také dalších dramatických událostech, které se na státní hranici v 50. letech, kdy v Československu vládl tuhý totalitní režim, staly.  

Na programu budou projevy starostů Aše a Selbu, pánů Dalibora Blažka a Ulricha Pötzsche, pozván byl rovněž hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek a zástupce Českých drah. Pořad doprovodí koncert dixielandové kapely THE DIXIE HOT LICKS z Plzně.

V rámci spolupráce s Karlovarským krajem a a.s. České dráhy se tento den připomíná jako Regionální den železnice Karlovarského kraje. V jeho rámci bude možnost svézt se historickými vlaky z 50. let minulého století. Na trati Cheb – Aš – Cheb bude jezdit souprava s historickými vagony, tažená parní lokomotivou Kremák.

Na trati Aš – Hranice  v Čechách – Aš zase zájemce sveze motorový vlak zvaný Hurvínek.

(Pozn.: kromě těchto mimořádných spojů budou běžné vlaky na obou tratích jezdit dle platného jízdního řádu).

Vlaku svobody se týká ještě další akce, připravená tentokrát ašským muzeem. Už ve čtvrtek 9. září od 17 hodin bude ve výstavních prostorách muzea na zámečku vernisáží a přednáškou Mgr. Jany Kočišové, kurátorky národopisné sbírky muzea, zahájena výstava nazvaná „50. léta 20. století v Aši.“ Jak název napovídá, vystavené dokumenty a fotografie se budou zaobírat prvním poválečným desetiletím, tedy obdobím, kdy začal obrovský úpadek celého Ašska, které bylo uzavřeným hraničním pásmem se zvláštním režimem. Výstava potrvá do 31. října 2021.


Zdroj: Milan Vrbata, MÚ Aš

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Popelka

Hlavní zprávy

 

seo uniweb