Region: V obecních volbách se lehce zvýšila účast (TV Západ)

O uplynulém víkendu se uskutečnily volby do obecních zastupitelstev. V Karlovarském kraji byla volební účast o půl procenta vyšší, než před čtyřmi lety, kdy k urnám dorazilo 40,1 % voličů.

VZP list a pros 2022

V krajském městě se při volební účasti necelých 38 % zvítězilo Hnutí ANO 2011 se ziskem 34,44 % a v novém, pětatřicetičlenném Zastupitelstvu zasedne 14 jejich kandidátů namísto dosavadních dvanácti. 

Druhé Hnutí Karlovaráci obdrželo 11,64 % a pět mandátů, což je o tři méně než dosud. Třetí SPD – 10,81 %, čtvrtí SPOLU (koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09) – 10,64 % a pátá Karlovarská občanská iniciativa  - 10,33 % získaly po čtyřech zástupcích. Pro SPD jsou to nové 4 mandáty, pro koalici SPOLU jeden navíc, KOA jednoho Zastupitele ztrácí. 

Dva mandáty za 6,49 % bude mít Česká pirátská strana, stejně jako za 5,45 % Starostové a nezávislí. Zatímco tedy Piráti tři mandáty ztrácí, pro Starosty a nezávislé jsou to dva noví zástupci v Zastupitelstvu. Komunistická strana Čech a Moravy také ztratila dva své dosavadní zástupce. 

Ve druhém největším městě kraje, Chebu, došlo k velkým změnám. Volba pro město, dosud mající 17 zastupitelů ze 30, ztratila při zisku 21,36 % 10 mandátů, a v novém, již 29členném zastupitelstvu tak zasedne 7 jejích zástupců. Opoziční Hnutí ANO si naopak za 31,70 % polepšilo z pěti na 11 Zastupitelů. 

Nově zasednou do Zastupitelstva tři zástupci SPD za 10,71 % hlasů a stejný počet kandidátů za Volbu pro kraj, jež získala 10,02 %. Tři, tedy o jednoho více než dosud, bude mít Koalice pro Cheb za 10,11 %. Dva mandáty obsadí samostatně kandidující Občanská demokratická strana, která zatím měla jednoho zástupce. 

Do zastupitelstva v Chebu se nedostali Piráti i KSČM, tedy strany, které dosud měli dva Zastupitele, Piráti i radního. 

I v Sokolově posílilo Hnutí ANO. Za zisk 34,29 % platných hlasů zasedne v novém Zastupitelstvu 11 zvolených kandidátů, namísto dosavadních sedmi. SPOLEČNĚ pro Sokolov s podporou hnutí Volba pro kraj obdrželo 14,55 % a bude mít 4 Zastupitele, stejně jako Hnutí pro město Sokolov za 12,39 %, které dva zástupce ztrácí. 

Naopak nově se, podobně jako V Karlových Varech i Chebu, dostali do Zastupitelstva kandidáti SPD. V Sokolově za koalici SPD, Trikolora a Svobodní usednou čtyři zástupci. Starostové a nezávislí se ziskem 9,26 % pošlou do Zastupitelstva tři kandidáty. Jednoho zástupce bude mít i Radnice středu za 5,73 %. Ta přitom přišla o tři Zastupitele. 

Do Zastupitelstva se nedostali samostatně kandidující Piráti ani Česká strana sociálně demokratická. 

Spolu s obecními volbami se konaly v kraji také Senátní volby v okrsku č. 1 Karlovy Vary účastí 39,55 %. Z 11 kandidátů postoupily do druhého kola MUDr. Věra Procházková za Hnutí ANO 2011 se ziskem 25,86 % a Ing. Věra Chromcová za SPD, která obdržela 14,12 % platných hlasů. 

NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Popelka

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
seo uniweb