Region: Dovolenková sezóna začíná. Pozor na mikrospánek

Vzhledem k blížícímu se dovolenkovému období policie upozorňuje všechny řidiče, aby zvýšili opatrnost na pozemních komunikacích při jízdě dopravními prostředky. Čím dál více řidičů se v souvislosti s letním obdobím vydává na dlouhé – mnohahodinové jízdy. A to ať už v denní či noční dobu.

james bond net concert

Noční doba je pochopitelně o to rizikovější vzhledem k snížené viditelnosti a běžně nastavenému biorytmu, který přirozeně ke spánku svádí. Nepozornost a mikrospánek jsou tak o to pravděpodobnějším rizikem, který v mnoha případech může skončit tragédií.

Přeceňování svých sil a myšlenka na ušetřený čas jsou často důvodem, který mikrospánek způsobuje. Řidiči jsou mnohdy unavení, ale přesto věří, že jízdu i tak zvládnou. Stejně tak velká část řidičů ví, že jsou unavení, ale na určité místo chtějí stůj co stůj dorazit co nejdříve.  V obou případech je na uvážení každého řidiče, zda dřívější dojezd na místo za riziko nehody a ohrožení sebe i ostatních účastníků provozu skutečně stojí. 

Aby se řidiči nebezpečnému mikrospánku co možná nejlépe vyhnuli, doporučuje se: 
-    dostatečně si odpočinout již před samotnou jízdou (v případě, že víte, že Vás čeká delší a náročnější cesta za volantem, dostatečně se vyspěte a odpočiňte si)
-    naplánovat vhodnou dobu odjezdu a zjistit podrobnosti o trase  
-    při pocitu únavy si pustit rádio, otevřít okno a na nejbližším možném místě zastavit a odpočinout si
-    průběžně se protahovat (vystoupit z vozidla a projít se, aby se dostatečně prokrvily končetiny)
-    naplánovat si předem místa, kde bude možné odpočinout si
-    v kritickém případě (přejezd na nejbližší možné místo odpočinku) si pomoci kofeinovými potravinami a nápoji.

Téma mikrospánku můžete nalézt i ve zpracovaném dokumentu v rámci projektu s názvem „Ty to zvládneš.“ A to na webových stránkách www.tytozvladnes.cz, který je zaměřen právě na dlouhé cesty a mikrospánek

Zdroj: prap. Mgr. Lucie Machalová
           por. Bc. Zuzana Týřová
Foto: ilustrační

loop jazz

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
netConcert

Hlavní zprávy

 

loop jazz club
weby uniweb