Pravidelná návštěva lékaře ušetří čas, bolest i peníze

Dokud nezačnou zuby bolet, bere je část populace jako naprostou samozřejmost, která slouží a se základní údržbou to tak určitě bude pořád. O svém omylu se přesvědčí při prvních bolestech. Obtíže se zuby se mohou objevit v každém věku a mohou vám pořádně zkomplikovat život.


Ideální je, když pravidelná preventivní návštěva u stomatologa probíhá jako společenská událost. Bez bolestí, obtíží, a skončí pouhou kontrolou. Nárok na bezplatnou péči máme ze státního zdravotního pojištění dvakrát ročně. U těhotných žen se doporučují i tři návštěvy za období gravidity, lidé s kompletními zubními náhradami se mohou po dohodě s lékařem naopak nechat vyšetřit jednou ročně.

Před zubařem řádná dentální hygiena

Zubní lékař by měl vyšetřit nejen vaši ústní dutinu, ale zkontrolovat i případné zarudnutí pokožky v obličeji či otoky. Takové signály mohou naznačit obtíže s chrupem. Pokud nejsou v době návštěvy patrné, upozorněte svého lékaře, že jste je v poslední době zaznamenali. Poté se zubaři věnují pečlivě prohlídce chrupu, zkontrolují jazyk, sliznice a dásně. Před samotnou návštěvou stomatologa byste měli absolvovat dentální hygienu, to radí nejen zubní lékaři z Plzně. A zdaleka se nejedná pouze o estetický problém. Lékař totiž lépe odhalí potíže s dásněmi, odhalené krčky zubů a počínající parodontózu. V lehkých případech zubní kámen a plak ošetří sám, u velmi zanedbaného chrupu vám může doporučit odklad prevence a rovnou vás pošle na hygienu.

Rentgen vám chrup zmapuje do hloubky

Podrobná revize chrupu, zubních kazů, již existujících výplní slouží k tomu, aby se případně opravily, aby se vám do nich nedostávaly zbytky potravy. Lékaři se věnují i ošetřeným kořenovým kanálkům, stávajícím zubním náhradám a implantátům. Hloubkovou kontrolu zajistí rentgen. Ten se provádí obvykle jednou za dva roky a panoramatický slouží k odhalení mrtvých zubů, „osmiček“, případných cyst či nádorů v kostech. Lékař tak získá komplexní představu o stavu nejen samotných zubů, ale o chrupu jako takovém.

Ptejte se a raďte se

Návštěva stomatologa slouží i k tomu, abyste se poradili o volbě kartáčku, mezizubních kartáčků, zubní pasty či vhodnosti bělení dle typu vašich zubů. Lékař vás může odeslat na konzultaci k paradontologovi, pokud se mu nezdá stav vašich dásní. Pokud máte jakékoliv obavy a pochybnosti, ptejte se. I brnění, zvýšená citlivost zubů, nepříjemné pocity kolem lícních kostí mohou naznačovat vznikající problém. Předejdete tak mnohdy bolestivé a zdlouhavé léčbě. Vždy je lepší chodit pravidelně a bez bolesti, ušetříte i svou peněženku.

Autor: Redakce REGIONZAPAD.CZ Článek může obsahovat komerční sdělení.

NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
seo uniweb