Obnova theatronu ve Valči umožní jeho důkladný průzkum

Poodhalit mnohá tajemství theatronu v zámeckém parku ve Valči by mohla série průzkumů, které zde zahájili stavební historici, archeologové a další odborníci. Ojedinělou příležitost pozoruhodnou stavbu důkladně prozkoumat dávají stavební práce, které byly k záchraně a dlouho plánované obnově této památky před několika dny zahájeny. O funkci stavby ani o jejím stáří není totiž mnoho informací.

zprávy uniweb weby

Předpokládá se, že theatron byl určen pro divadelní a hudební produkce pod širým nebem, což je zřejmé i ze samotného názvu, jímž se označovala hlediště antického divadla.

„Zda valečský theatron fungoval jako jeviště nebo jako hlediště, dnes není zcela zřejmé, ale lze uvažovat o obou variantách,“ uvedl Jakub Chaloupka z loketského pracoviště Národního památkového ústavu.

Theatron již památkáři zkoumali před zahájením vlastních stavebních prací.

„Dokumentace má sloužit jako pomůcka k co nejvěrnějšímu dodržení autentického charakteru zdiva a zachování informace o objevených detailech výstavby. Využíváme všech dostupných prostředků, např. leteckého laserového skenování v kombinaci s geodetickým zaměřením, snímání z bezpilotního letového prostředku, detailního průzkumu zdiva a souvisejících terénů. Využíváme rovněž i trojrozměrné dokumentace,“ řekl archeolog loketského pracoviště NPÚ Filip Prekop.

Objekt sestávající ze tří teras je dlouhodobě v havarijním stavu. Poškodily jej zejména vzrostlé náletové dřeviny, které v některých částech stavby způsobily značné destrukce. Theatron byl vybudován z převážně kamenného zdiva, místy smíšeného s pálenými cihlami. Zdivo dle předběžných zjištění v minulosti nebylo omítané. Uprostřed spodního stupně se nachází erb Štampachů vytesaný z červeného pískovce.

Zajímavá je i samotná poloha stavby při jižním svahu parkového pahorku. Pahorek je v těchto místech theatronem doslova ukrojen, takže nezasahuje do barokní pohledové osy od hlavního průčelí zámku směrem na západ, skrz střed iluzivních bran až na vrcholek se zříceninou Neuhaus. Zda, a případně jakou souvislost, měl theatron s dalšími objekty v parku (např. renesanční grottou či kaskádami), bude předmětem bádání, stejně tak jako určení jeho stáří.

Ačkoliv kvůli svému neutěšenému stavu mohl theatron pozornosti návštěvníků zámeckého parku ve Valči uniknout, v případě filmařů tomu bylo naopak. Diváci jej mohou spatřit jako kulisu například ve filmu Radúz a Mahulena z roku 1970 s Magdou Vašáryovou a Janem Třískou v hlavní roli. V roce 1997 zde Kryštof Hanzlík točil rodinný film Do nebíčka, kde si zahrál například Petr Hapka (a k filmu složil i hudbu).  A v roce 2009 zde Juraj Herz natočil horor T.M.A.


Zdroj: Mgr. Jelena Dědková, NPÚ, pracoviště Loket

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
uniweby

Hlavní zprávy

 

weby uniweby
seo uniweb