Kynšperk: V síni Panského domu vystavuje Pavel Janouškovec (TV Západ)

Po jarní a letní sezóně, kterou ovlivnila covidová nákaza, se řada měst a obcí snaží částečně nahradit kulturní nabídku. V Kynšperku nad Ohří se v minulém týdnu konaly hned dvě zajímavé akce. Tou první byla výstava s názvem „Když jsem šel krajinou“ plzeňského rodáka, malíře, grafika a fotografa Pavla Janouškovce.

zprávy uniweb weby

„V době koronavirové krize člověk neměl možnost nějakým způsobem chodit - vernisáže nebyly. Všechno bylo zavřené, pochopitelně. Tak jsem vyrazil do lesů, vyrazil jsem do přírody. Toulal jsem se přírodou. A protože mě zajímá Sokolovsko, Mostecko, Karlovarsko, tak jsem zde procházel lesy, Slavkovský les, toulal jsem se u Sokolova na lomech a sbíral jsem a čerpal inspiraci. Obrazy na této výstavě vznikly na základě těchto vjemů. Nějakým způsobem zobrazují, ne přímo popisně, ale přetavené v nějaké tvůrčí podobě, moje zážitky z tohoto období,“ popsal okolnosti vzniku vystavených děl autor. 

Prodejní výstava abstraktních obrazů v síni Panského domu zahájila vernisáží za účasti zástupců města v čele se starostou Tomášem Svobodou.  

„Skutečně akcí bylo hodně pomálu, protože veškeré akce, jako bylo kladení věnců apod. jsme museli udělat v jednotlivcích. Ne, že bychom to nějak zanedbali, ale nebyly to prostě hromadné akce. Až nyní, po dovolených, se nám začínají rozjíždět akce, které jsme plánovali a máme naplánované, jako je lampionový průvod apod. Uvidíme, zda to proběhne, protože víte sami moc dobře, že situace se mění každým dnem. Ale první vlaštovka je i tato dnešní výstava a vernisáž od pana Pavla Janouškovce,“ uvedl starosta.

Pro tvůrce skýtala doba koronavirová i jisté výhody.

„Bylo krásně čisto, prázdno, nikde nikdo. Takže člověka nic nerušilo a měl možnost nerušeně nechat na sebe působit tu čistou krajinu. Jako kraj je to zajímavý. V podstatě je to nádherné skloubení panenských lesů Slavkovského lesa a těžce industriálně postižené krajiny Sokolovska. Je to úžasný kontrast. Neskutečně mě fascinoval. Proto jsem pro výstavu hledal místo někde v kraji, který jsem zaznamenával. Musím poděkovat městu Kynšperk, panu starostovi, že vůbec uspořádali moji výstavu tady v Kynšperku,“ poděkoval autor.

Výstavu můžete shlédnout do 30. září letošního roku. Poté se, spolu s autorovou tvorbou vystavenou v srpnu ve Zlíně, spojí ve společnou přehlídku v pražské Galerii pod Palmovkou. 

Policie České republiky, KŘP Karlovarského kraje

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Škoda Octavia 125 Restart2

Hlavní zprávy

 

Policie České republiky, KŘP Karlovarského kraje
seo uniweb