Karlovarsko: Bezpečně u vody, užijte si příjemné chvíle u vody bez starostí

Začíná další ročník preventivního a bezpečnostního opatření „Bezpečně u vody“ zaměřeného na rizikové faktory pobytu u vodních ploch a na vodních cestách. Dětem už brzy začnou prázdniny a dospělým období dovolených. Slunečné počasí přeje zejména letním radovánkám a jednou z nich je pobyt u vody. Ten může být zpříjemněním horkých slunečných dní, ale také noční můrou, pokud opomeneme základní pravidla bezpečného pobytu u vody.

dezinfekce

Chcete si u vody užít příjemné chvíle bez starostí? Věnujte pozornost sobě i svým blízkým:

- Děti neplavce mějte u vody neustále pod dohledem.

- Dítě vybavte plaveckými pomůckami odpovídajícími jeho schopnostem.

- U vody i ve vodě věnujte pozornost svému zdravotnímu stavu, nesnižujte ničím svojí pozornost. 

- Neskákejte do „neznámé“ vody.

- Na lodích a jiných plavidlech dodržujte všechna bezpečnostní pravidla. 

- Věnujte pozornost svým věcem – cennosti, které u vody nepotřebujete, nechte raději doma.

- Nenechávejte své osobní věci a cennosti bez dozoru.

Tváří „Bezpečně u vody“ je pro tento rok Matyáš Kulich - reprezentant České republiky ve Světovém poháru na jetsurfu. Ten je na vodě jako doma a má k tématu rozhodně co říci. 

Jako každý rok můžete i letos od června do září potkat policejní preventistky Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje v okolí vodních ploch, jako jsou koupaliště, vodácké kempy, rekreační areály u vody a další po celém Karlovarském kraji v rámci této celorepublikové preventivní akce. Ta je zaměřena nejen na osoby, které se pohybují po vodních plochách na různých lodích, ale také na osoby, jež chodí k vodním tokům relaxovat, tedy rekreanty či návštěvníky různých kempů a rekreačních zařízení. Policejní preventistky prozatím stihly navštívit vodácké kempy na Sokolovsku jako např. v Lokti či Kynšperku. Velká akce zaměřená na pobyt u vody se uskutečnila na koupališti Lido v Mariánských Lázních na začátku června. 

Preventisté při těchto preventivních akcích návštěvníkům radí jak se bezpečně u vody chovat, jak na lodích a plavidlech dodržovat všechna bezpečnostní pravidla, ale také jak věnovat pozornost svým osobním věcem. Rozdávají letáčky s preventivními radami, ale také různé preventivní předměty spojené s touto akcí, a to např. voděodolná pouzdra, pouzdra na brýle, plovoucí přívěsky na klíče, náplasti v pouzdru aj. Děti pak mohou obdržet různé hry k vodě jako např. létající talíř, nafukovací balon, lapy s míčkem do dvojice aj. Tomu však předchází zodpovězení několika preventivních otázek právě ke zmíněnému tématu „Bezpečně u vody“. Policejní preventisté také vodáky a návštěvníky koupališť při těchto preventivních akcích upozorňují, že alkohol na vodu – respektive na plavidla – nepatří, neboť jeho vlivem může dojít k tragické nehodě. V rámci toho nabízejí alternativu v podobě nealkoholického piva, které dodal Český svaz pivovarů a sladoven v rámci projektu „Řídím, piju nealko pivo“. Letos se více zaměřují i na vodní sporty. Jejich provozovatelé si často neuvědomují, jaká je na vodním toku jejich role, jaká pravidla musí dodržovat a jak chránit bezpečí své i ostatních. 

Policejní preventisté přejí krásné prožití letních prázdnin. 

kpt. Bc. Zuzana Churaňová

Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Vizovické Trnkobraní 2024