Cheb: Dny evropského dědictví doplnil mimořádný program (TV Západ)

Letošní Národní zahájení Dnů evropského dědictví, které pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, získalo město Cheb. Na týdenním programu se podílela celá řada místních subjektů – Západočeské divadlo, Kulturní centrum Svoboda, Základní umělecká škola, ale i některé odbory města Chebu či kastelán hradu.


"Tu kandidaturu jsme dostali před rokem a celý rok probíhaly přípravy. Je to obrovská akce, která má i velké mediální pokrytí, do Chebu přijeli dva ministři, jejich náměstci atd., takže je to i vítaný způsob, jak třeba neformálně se dozvědět něco o Chebu, zpropagovat ho, a také třeba s ministry probrat i některé problémy, které máme," uvedl starosta Chebu Antonín Jalovec. 

Už 4. září byly v Kostele sv. Kláry na Františkánském náměstí vystaveny repliky Korunovačních klenotů. Ty spojily téma týdenních oslav, kterým bylo 700. výročí připojení Chebska k Českému království. V místě však nebylo z nařízení pražského hradu možné fotografovat ani natáčet. 

Ve čtvrtek 8. září se pak v chebském divadle uskutečnilo scénické čtení Třináctsetdvacetdva a Nebeská plichta. K humorně pojatým představením byla vydána i publikace s texty, které reflektovaly dějiny města a představily i některé významné historické postavy. 

Mimořádný zážitek přinesl i galakoncert baroka aneb slavné italské housle 18. a 19. století v podání Jaroslava Svěceného a cembalistky Jitky Navrátilové. Rozsáhlé prostory Kostela zvěstování Panny Marie na Františkánském náměstí nechaly vyniknout zvukům unikátních hudebních nástrojů a zvýraznily mistrovství interpretů.  

Hlavní program se odehrál v sobotu 10. září na chebském náměstí s tržištěm. Dopolední příjezd krále Jana Lucemburského s družinou. 

Předávaly se také tři tituly Nositel tradice lidových řemesel. Ocenění vychází z projektu, který UNESCO nazvalo „Žijící lidské poklady“. Cílem je zachovat tradiční řemesla, kterým hrozí zánik, zdokumentovat jejich postupy a předávat tyto dovednosti dalším následovníkům.

Cenu převzali Pavel Šrytr z Proseče pod Ještědem za lidové výšivky, Romana Jablunková za galanterní košíkářství a Petr Růžička za tradiční tesařství. Mistři z německého cechu tesařů poblahopřáli podle tradice svému kolegovi tleskáním v kruhu. 

V turistickém Infocentrum měli návštěvníci unikátní možnost zhlédnout Městskou kroniku z let 1743 – 1748 a kroniku posledního chebského kata Karla Hussa. 

"Dnes se ty kroniky setkaly v Chebu poprvé po 225 letech. U té kroniky Johanna Thomase Funka je unikátní to, že se nám podařilo jí vůbec v Německu najít a zase vrátit do Chebu. Protože ona někdy v polovině 19. století z Chebu zmizela a teď se vlastně poprvé do Chebu vrátila. A ten jí psal do roku 1743 a jsou tam příběhy. Protože archivní dokumenty, to jsou smlouvy, účty, zápisy, ale kronikář, ten psal příběhy. Protože psal to, o čem soudil, že to bude lidi zajímat i sto, dvě stě nebo 400 let. No a těch příběhů je tam strašná spousta," vysvětlil překladatel Miloš Říha.  

Kroniku během půlroku pan Říha přeložil a nyní je v českém jazyce dostupná i online.

Kromě uměleckých workshopů pro děti i dospělé v Galerii G4 se ve Špýcharu ve vnitrobloku u Hradební ulice konala tesařská dílna. Ukázky tradičního tesařského řemesla doplnila dechberoucí výstava modelů krovů. 

V Křížové chodbě františkánského kláštera byla zahájena Výstava Nositelé tradice lidových řemesel, která potrvá až do 30 září. 

Bohatý celodenní program s tanci, hudbou i ukázkami řemesel vyvrcholil v sobotu ve 20. hodin slavnostním koncertem Městského dechového orchestru ZUŠ Cheb s hostem Dashou. Ta nešetřila chválou na profesionalitu hudebníků a stejného názoru byli zřejmě i posluchači, kteří si po skončení koncertu vynutili ještě přídavek. 

Vrcholem dne pak byl dvanáctiminutový videomapping z historie města. Ten byl promítán na tři domy historické radnice a celý jej můžete zhlédnout na našem Youtube kanále.

Program Dnů evropského dědictví přinesl nejen zážitky návštěvníkům a obyvatelům města, ale také zviditelnil Cheb na celonárodní úrovni.

„Tak jedna věc je samozřejmě turistická propagace, to je nesporné. A druhá věc je i třeba propagace v odborných kruzích, protože na tyto oslavy poměrně brzy naváže třeba odborná konference, kam přijedou historici nejen z České republiky, ale třeba i z Německa a budou mluvit o historii Chebu. Je tady sympozium lidí, kteří se točí kolem tesařství a krovů z obou dvou stran hranice a možnosti navázání jejich další spolupráce. Takže to je do řady jednotlivých disciplín, jak pro veřejnost, tak té odborné,“ přiblížil Jalovec. 

Kompletní informace a program mezinárodní konference, ale i fotogalerii ze slavností najdete na speciální stránce www.ehdcheb.cz.

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Komorní sólisté ČNSO

Hlavní zprávy

 

NetConcert Monica Mancini
seo uniweb