Boží Dar: Zítra začínají prohlídky štoly Johannes

S podzemím unikátní historické štoly Johannes na Zlatém Kopci u Božího Daru na Karlovarsku se opět po osmi měsících bude moci seznámit i široká veřejnost. Od pondělí 25. května zde začnou pravidelné prohlídky, které se budou konat každý den až do 15. srpna 2020. Po zimní přestávce tak bude zpřístupněna část jednoho z nejpozoruhodnějších rudních revírů v České republice, skarnového revíru Zlatý Kopec – Kaff. Návštěvníci se můžou do podzemí vydat na základní, nebo na velkou naučnou trasu.


Začátky prohlídek:
U základní prohlídkové trasy
v 9:30, 12:00 a 14:30 hodin v úterý
v 9:30 a 12:00 hodin v ostatní dny pondělí, středa, čtvrtek, sobota, neděle

U velké naučné prohlídkové trasy v 14:30 vždy ve dnech pondělí, středa, čtvrtek, sobota, neděle

Vlastní štola Johannes se nachází necelých 8 kilometrů od známého střediska turistiky a sportu, města Boží Dar. Již od 20. let 16. století se zde dobývaly rudy cínu, železa, mědi a později i zinku. Toto území bylo prohlášeno, v rámci krajinné památkové zóny, za chráněnou kulturní památku ČR a tvoří významnou součást společné česko-německé nominace „Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří“ k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO.

Největším dolem revíru Zlatý Kopec — Kaff byl důl Johannes, který byl v provozu bez výraznějších přestávek od 16. století do 70. let 19. století s tím, že ještě ve 20. letech a znovu v 50. až 60. letech 20. století zde byl prováděn hornický průzkum. Jde o mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl, ve kterém horníci vyrazili podzemní komory obrovských rozměrů, jaké lze i jinde ve světě vidět jen málokde.

I tyto unikátní komory, z nichž největší s rozměry 60 x 20 m, při výšce 10 až 12 metrů, si nyní může prohlédnout každý, kdo se vydá do podzemí štoly Johannes. Tu město Boží Dar, za pomoci dotace Evropské unie získané v rámci česko-saského Programu Cíl 3, zpřístupnilo pro veřejnost.

Více informací o štole Johannes a vlastní rezervaci prohlídek lze nalézt na stránkách www.stolajohannes.cz.

weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
weby uniweb

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
seo uniweb