Aš: Zahradnímu domku byl navrácen jeho půvab

Na pozemku mateřské školy v Nohově ulici, sídlící v prvorepublikové vile, byla po třech měsících dokončena náročná oprava desítky let starého zahradního domku. Vedení města přitom stálo před dilematem, zda tento historický objekt zrekonstruovat či rovnou zbourat.

VZP list a pros 2022

Suterénní zdi totiž hrozily provalením, poškozeny byly dřevěné nosné konstrukce, dřevěné opláštění, podlahy, vnější okna i dveře. Nakonec bylo rozhodnuto podsklepenou dřevostavbu, jejíž stáří je odhadováno na sto let, opravit. Zachráněna tak byla cenná ukázka řemeslné zručnosti tehdejších stavitelů.

Stavbu prováděla společnost ODEHNAL – STAVO, která po statickém zajištění obvodových zdí a provedení hydroizolace suterénu uplatnila své zkušenosti z oprav památkově chráněných objektů a dřevěný zahradní domek citlivě zrekonstruovala. V co největší míře byly zachovány původní prvky, vyměnily se pouze fatálně poškozené konstrukce a doplnily chybějící části. Vyměňované a chybějící prvky byly vyráběny na míru.

Zajímavou historickou stavbu se podařilo zachránit pro příští generace, namísto chátrající a bortící se chatky plné harampádí mají nyní děti atraktivní zázemí pro venkovní aktivity. Rekonstrukce zahradního domku vyšla na cca 450 tisíc korun.

V areálu mateřské školy v Nohově ulici se jedná o další z investic. V letech 2014 a 2015 byla školní budova zateplena, z tohoto období má také novou fasádu a okna a provedly se také úpravy pozemku školní zahrady.


Zdroj: město Aš

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 06.07.2020 16:00
0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert Music by Frank Zappa
seo uniweb