2000 – Sokolov: Baráčníci svodem Máje připomněli staročeské tradice (TV Západ)

Sokolovská Obec baráčníků uspořádala v sobotu 13. května tzv. svod Máje. Baráčníci se tímto způsobem snaží o návrat staročeských tradic zpět do dnešních měst. Slavnost uspořádaná ve spolupráci s družební příbramskou obcí přitáhla pozornost řady místních obyvatel, kteří v průmyslovém Sokolově viděli něco podobného vůbec poprvé.


„To jsou staré zvyky, které se snažíme vrátit do měst. Svod Máje – svod Májovnic pod Máj. Máj se staví 1. máje. Do rána chlapci musí hlídat Máj, pakliže někdo ukradne nebo položí Máj v pozdější dny, tak je to normální vandalství. Není to žádný starý zvyk. Starý zvyk je uhlídat Máj první noc po postavení. Další potom je svod Májovnic - jedna z nich je hlavní, to je královna Máje. Tu jste viděli jako poslední přivádět pod Máj, kde je poté čepována věnečkem. Další dvě jsou Májovnice, tzv. náhradnice, a ty se poté přivedou pod Máj. Všechny tyto hry, slavnosti, tance mají znázorňovat krásu máje, květy, mládí a lásku samozřejmě. Proto svod Májovnic pod Máj,“ vysvětlila rychtářka Obce baráčníků Blanka Srbová. 

Pořadatelé se přesně drželi všech tradic a proto cesta průvodu s kapelou na voze taženým koňmi od restaurace Na Rychtě na Staré náměstí trvala více než hodinu. Baráčníci se totiž museli zastavit u tří domů, kde si Májovníci od rodičů vyžádali Májovnice.

„Tři dívky se vybírají. Jako hlavní Májovnice má být dívka skutečně počestná jako dřívější. Naše skutečně je. A vždy se to poznává podle toho, jestli jí rovně visí věnec. A věnec jí visí rovně. Když věnec visí nakřivo, tak se říká, že ta májová princezna nebo královna nebyla poctivá a že nebyla čestná. Ale u nás to není. Hlavní Májovnice je skutečně dívka na svém místě,“ dodala Blanka Srbová. 

Poté, co se po poslední zastávce přidala i královna Májovnice, pokřtili chlapci Májku na Starém náměstí pivem. Předešli tím, jejímu brzkému uschnutí. Nechyběla přitom samozřejmě trochu vína a domácí koláčky. Baráčníkům se tak jejich cíl – návrat národních zvyků do měst, rozhodně povedl. 

NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
I. Abonentní koncert

Hlavní zprávy

 

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion
weby uniweb