Žlutice: Protiveckou pouť doplnilo požehnání vozu a knih (TV Západ)

V místní části Žlutic v Protivci byla před několika lety obnovena tradice konání svatováclavské pouti ve státní svátek 28. září. Tu letošní, kromě bohoslužby v kapli sv. Václava a následného sousedského posezení s klobásou a dobrým pitím, obohatilo několik milých událostí.

zprávy uniweb weby

„Je to nově pořízená technika, dopravní automobil - je pořízen z peněz Karlovarského kraje České republiky prostřednictvím Ministerstva vnitra, a také samozřejmě města Žlutice. Všichni jsme se na to složili, každý dal třetinu ceny. Vozidlo stálo 1,4 milionu korun. Už je v podstatě zařazeno do výjezdu a bude sloužit žlutickým hasičům,“ popsal starosta Žlutic Václav Slavík. 

Vozidlu požehnal žlutický římskokatolický farář páter Petr Řezáč. Druhá novinka byla mnohem menších rozměrů a dokonce se vejde do ruky.

„To je miniaturní knížečka o Žluticích a okolí. Autorem je náš dlouholetý fotograf - Jan Borecký. Je to doplněno texty, které vznikaly na městě Žlutice,“ přiblížil starosta.

Příchozím se také představil spolek Protivecké kříže, jehož hlavním cílem je udržování drobných sakrálních památek, ale i kulturní a osvětová činnost. 

„A v neposlední řadě, asi už několik let vydáváme publikace tzv. Historie zvaná Protivec, kde se zabýváme historií Protivce od roku 1226, kdy je první zmínka o Protivci,“ uvedl předseda spolku Pavel Pekárek.

Kniha má několik dílů a v současné době vzniká další.

„První dva díly jsou do roku 1945. S odsunem Němců to i přesahuje dále. Pak je další díl, kde jsou sakrální památky včetně pomníku Masaryka. Další díly jsou fotoalba usedlostí a občanů, dále jsou tématické okruhy, kde jsou svatby, vojáci, policisté, koně a takovéto věci. Nyní se zpracovává to hlavní - události, dění po roce 1945. Je to otázka dvou let, kdy to bude komplexně zpracované. Můžu ubezpečit, že takto zpracovaná nebude žádná obec v nejbližším okolí, pokud se nám to podaří dotáhnout,“ dodal Pekárek.

Obec Protivec se může pochlubit několika zajímavostmi, jakými jsou obrazy v místní kapli, dobovými stavbami nebo unikátním znovuobnoveným pomníkem T.G. Masaryka.

„Tady odhalený v roce 1948. Což je jeden z mála, možná jediný pomník odhalený Masarykovi po vítězném únoru v roce 1948,“ prozradil předseda spolku Pavel Pekárek.

Protivecká pouť pak pokračovala hudebním vystoupením harmonikáře Jiřího Blábolila. 


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
uniweb seo

Hlavní zprávy

 

seo uniweb