Toužim: Kvůli nálezu letecké pumy bylo evakuováno padesát osob

Hasiči ze stanice Toužim a Karlovy Vary zajišťovali dnes odpoledne evakuaci padesáti osob z domů v ulici Tepelská v Toužimi. Při výkopových pracích zde byla nalezena letecká puma.

zprávy uniweb weby

Evakuované osoby našly dočasný azyl u příbuzných, na místo byl povolán i evakuační autobus pro případ, že by bylo nutné evakuovat ještě další osoby.

Podle přivolaného policejního pyrotechnika se jednalo o funkční značkovací pumu.

Informace Policie ČR:
Ve středu dne 1. dubna krátce před 17. hodinou bylo oznámeno na linku 158, že při výkopových pracích v Toužimi byla nalezena pravděpodobně letecká puma. Na místo byla vyslána policejní hlídka z Obvodního oddělení Toužim, aby zajistila místo nálezu a jeho okolí z důvodu bezpečnosti. Policisté ve spolupráci s hasiči evakuovali ze 12 domů v blízkém okolí celkem 40 osob. Operační důstojník na místo povolal policejního pyrotechnika z expozitury Teplice. Ten po příjezdu potvrdil, že se jedná o cvičnou pumu s označením CP 100-70 SÉPIE ze 70. let, která vážila kolem 70 kilogramů. Pyrotechnik předmět na místě zajistil a následně jej odvezl k likvidaci. Poté bylo občanům umožněno vrátit se zpět to svých domovů.

Nálezy podezřelých předmětů připomínajících munici jsou docela časté, ať při stavebních nebo výkopových pracích, hledání hub, cenných předmětů z minulých let nebo jen při běžné procházce. Takové předměty mohou být zkorodované a nefunkční. Existují však případy, kdy je munice ještě funkční. Hrozí tedy nebezpeční nejen nálezci, ale může být ohroženo i celé nejbližší okolí.  Není proto na škodu, připomenout si pár preventivních rad, jak se zachovat při jejich nálezu:

• S nalezeným předmětem nebo podezřelou municí nikdy nemanipulujte.
• Nález označte a oznamte policii.
• Zajistěte nález tak, aby k němu nebyl možný přístup dalších osob.
• Vyčkejte příjezdu policie a dalších odborníků - psovoda se služebním psem vycvičeným na vyhledávání výbušnin, pyrotechnika a dalších policistů (pyrotechnici ke každému nálezu přistupují tak, jako by šlo o nebezpečný nález a musejí zachovávat pravidla bezpečnosti, aby nedošlo k explozi).
• Respektujte vyznačený bezpečný prostor pro práci policistů a pyrotechnika (na místech, kde nehrozí nebezpečí osobám ani poškození majetku, jsou nálezy likvidovány na místě. V ostatních případech je nález odvezen na bezpečné místo, kde je odborně zneškodněn.
• Vždy je nutné poslechnout pokyny policistů.


Zdroj: facebookové stránky HZS Karlovarského kraje
           Policie ČR, mjr. Bc. Kateřina Krejčí

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Popelka

Hlavní zprávy

 

weby uniweb