Toužim: Kvůli nálezu letecké pumy bylo evakuováno padesát osob

Hasiči ze stanice Toužim a Karlovy Vary zajišťovali dnes odpoledne evakuaci padesáti osob z domů v ulici Tepelská v Toužimi. Při výkopových pracích zde byla nalezena letecká puma.

james bond net concert

Evakuované osoby našly dočasný azyl u příbuzných, na místo byl povolán i evakuační autobus pro případ, že by bylo nutné evakuovat ještě další osoby.

Podle přivolaného policejního pyrotechnika se jednalo o funkční značkovací pumu.

Informace Policie ČR:
Ve středu dne 1. dubna krátce před 17. hodinou bylo oznámeno na linku 158, že při výkopových pracích v Toužimi byla nalezena pravděpodobně letecká puma. Na místo byla vyslána policejní hlídka z Obvodního oddělení Toužim, aby zajistila místo nálezu a jeho okolí z důvodu bezpečnosti. Policisté ve spolupráci s hasiči evakuovali ze 12 domů v blízkém okolí celkem 40 osob. Operační důstojník na místo povolal policejního pyrotechnika z expozitury Teplice. Ten po příjezdu potvrdil, že se jedná o cvičnou pumu s označením CP 100-70 SÉPIE ze 70. let, která vážila kolem 70 kilogramů. Pyrotechnik předmět na místě zajistil a následně jej odvezl k likvidaci. Poté bylo občanům umožněno vrátit se zpět to svých domovů.

Nálezy podezřelých předmětů připomínajících munici jsou docela časté, ať při stavebních nebo výkopových pracích, hledání hub, cenných předmětů z minulých let nebo jen při běžné procházce. Takové předměty mohou být zkorodované a nefunkční. Existují však případy, kdy je munice ještě funkční. Hrozí tedy nebezpeční nejen nálezci, ale může být ohroženo i celé nejbližší okolí.  Není proto na škodu, připomenout si pár preventivních rad, jak se zachovat při jejich nálezu:

• S nalezeným předmětem nebo podezřelou municí nikdy nemanipulujte.
• Nález označte a oznamte policii.
• Zajistěte nález tak, aby k němu nebyl možný přístup dalších osob.
• Vyčkejte příjezdu policie a dalších odborníků - psovoda se služebním psem vycvičeným na vyhledávání výbušnin, pyrotechnika a dalších policistů (pyrotechnici ke každému nálezu přistupují tak, jako by šlo o nebezpečný nález a musejí zachovávat pravidla bezpečnosti, aby nedošlo k explozi).
• Respektujte vyznačený bezpečný prostor pro práci policistů a pyrotechnika (na místech, kde nehrozí nebezpečí osobám ani poškození majetku, jsou nálezy likvidovány na místě. V ostatních případech je nález odvezen na bezpečné místo, kde je odborně zneškodněn.
• Vždy je nutné poslechnout pokyny policistů.


Zdroj: facebookové stránky HZS Karlovarského kraje
           Policie ČR, mjr. Bc. Kateřina Krejčí

Fotogalerie
loop jazz

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

loop jazz club
seo uniweb