Sokolovsko: Jan Žák je prvním dítětem Česka UNICEF

Anketa Dítě Česka, jíž připravila česká pobočka Dětského fondu OSN – UNICEF, se konala letos poprvé. Chce vytvořit pro děti a mladé lidi bezpečný a inspirativní prostor, v němž se mohou rozvíjet a jít ostatním příkladem. Ze 17 finalistů porota vybrala Danielu Evu Rybkovou z Prahy, nadějnou budoucí lékařku se zaměřením na neurochirurgii, a Jana Žáka ze Starého Sedla, vášnivého biologa, který v době koronaviru zachraňoval zoologické zahrady. Jan Žák navštěvuje Základní školu Rokycanova v Sokolově.

A nebuďte smutnej, Vaňku! aneb 85 setkání s Václavem Havlem

Slavnostní vyhlášení prvního ročníku ankety Dítě Česka, kterou pořádá česká pobočka UNICEF, se uskutečnilo ve Vlasteneckém sále Univerzity Karlovy 20. Listopadu. Projekt si dal za cíl najít výjimečné děti a mladé lidi, kteří mají zájem o své okolí, dělají něco přínosného pro druhé a inspirují své vrstevníky.

„V anketě Dítě Česka jsme kladli důraz na dlouhodobou aktivitu a konkrétní výsledky nominovaných. Byli jsme mile překvapeni počtem velmi kvalitních kandidátů. Porota tak měla těžkou úlohu srovnat a vyhodnotit nadání, dosah a přínos aktivit zapojených dětí a mladých lidí,“ uvedla Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR.

Z finalistů byli zvoleni dva vítězové – dívka a chlapec, kteří od porotců dostali v součtu nejvíce bodů.

Janu Žákovi je 14 let. Porotu nejvíce zaujala jeho vášeň pro obor biologie, v rámci kterého se již účastnil množství olympiád a konferencí. Obzvláště obdivuhodné ale je, jak dokázal svůj zájem skloubit s péčí a zájmem o druhé – v období koronavirové pandemie Jan přišel s nápadem, jak pomoci zoologickým zahradám v České republice v nelehké situaci, ve které se ocitly. Úplně sám dokázal vytvořit dvě únikové hry na počítači, po jejichž dokončení mohli hráči poslat libovolnou částku na transparentní účet zřízený pro tento účel. Hry se rychle rozšířily po celé ČR a inspirovaly další k tomu, aby ZOO v ČR podporovali, ať už vytvořením dalších her nebo jinými způsoby.

„Moc mě překvapilo, jaký ohlas a úspěch vyvolala moje úniková hra,“ komentoval svůj úspěch.

Díky Janovi se za necelý měsíc podařilo vybrat celkem 125 000 korun. I přes svůj velký úspěch ale zůstává skromným.

„Nejraději si nerušeně zkoumá a pozoruje. Nepotrpí si na zbytečné řeči,“ podotkla jeho matka Lenka.

Jana Žáka v doprovodu ředitelky Základní školy Rokycanova Petry Šiškové přijali na radnici místostarostové Ladislav Sedláček a Jan Picka, aby mu poděkovali za vynikající reprezentaci města i školy. Letos už školu zastupoval například již potřetí na Juniorské přírodovědné konferenci pořádané Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy. Tentokrát se při jubilejním 10. ročníku pochlubil svým výzkumem na téma Domácí ornitologie. K tomu mu paradoxně pomohla pandemie v roce 2020, kdy se v době distanční výuky věnoval ve větší míře zkoumání ptáků, kteří k němu přilétali na zahradu do krmítka. Od města si převzal kromě drobných dárků také poukaz v hodnotě 1500 korun na nákup knih.

O vítězi ankety rozhodovala porota, ve které zasedala například předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, školský ombudsman Ladislav Hrzal nebo Petr Koliha, ředitel stanice ČT Déčko. Porotci hodnotili činnost nominovaných v různých oblastech. Například co se týče aktivit ve prospěch potřebných, životního prostředí nebo inovací pro budoucnost. Posuzovali ale také nadání, školní výsledky nebo mezinárodní potenciál. Klíčová byla i schopnost motivovat a inspirovat druhé, být jim příkladem a pozitivně je vést.

„Vítězové ankety mohou být jen dva, chlapec a dívka. Činnost a zájem o druhé, které jsme u všech nominovaných viděli, jsou však vítězstvím pro celou naši společnost. Podpora činorodosti, vzdělanosti a všestranného rozvoje dětí a mladých lidí je tou nejlepší investicí, kterou můžeme společně učinit,“ shrnula výsledky prvního ročníku Pavla Gomba.

Vítězové měli možnost se osobně setkat s porotci, kteří se slavnostního vyhlášení zúčastnili, a také se stali hosty pořadu Zprávičky na ČT Déčko, kde pohovořili o svých aktivitách a náplni volného času. Co je čeká dál? Vítězové získají vlastní blog a prostor na webu a profilech UNICEF ČR, kde budou moci prezentovat své aktivity ostatním a tím pozitivně motivovat své vrstevníky k prospěšným činnostem. UNICEF jim zajistí také publicitu a prostor v partnerských médiích a propojení s podobně zaměřenými vrstevníky v rámci své mezinárodní sítě.

Více informací - viz zde.


Zdroj: město Sokolov


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
2. Koncert ČNSO

Hlavní zprávy

 

weby uniweb