Sokolov: Elektrická lůžka zakoupená z daru města Sokolov pomohou především starším a imobilním pacientům na následné péči

Šestnáct elektricky polohovatelných lůžek a speciální ošetřovatelský vozík pro magnetickou rezonanci pomáhají nově seniorům v sokolovské nemocnici. Vybavení za rovný milion korun nemocnice uhradila prostřednictvím daru města Sokolov.


„Přestože sokolovskou nemocnici provozuje společnost Penta, považujeme ji takříkajíc za svou. To proto, že spolupráce s nemocnicí je dlouhodobě velmi dobrá a jsme rádi, že ji tady máme. Snažíme si vycházet vzájemně vstříc a proto jsme nemocnici rádi podpořili. Zvýší se tak úroveň péče o všechny, kteří služby nemocnice využívají,“ říká k pomoci sokolovská starostka Renata Oulehlová. A že nejde o jednostrannou spolupráci, potvrzuje i ředitelka samotné nemocnice. “Spolupráce nemocnice a města funguje výborně už roky. Někdy se týká drobností, jindy zcela zásadních projektů, ale vždy má stejný cíl. Zlepšení komfortu a služeb pro pacienty,” říká Jitka Samáková, ředitelka Nemocnice Sokolov. Právě obyvatelé města a jeho okolí jsou nejčastěji klienty tohoto významného zdravotnického zařízení. A tím, jak se v posledních desetiletích prodlužuje věk dožití a průměrný věk obyvatel, mění se i potřeby pacientů nemocnice. “Senioři mají specifické zdravotní problémy spojené s věkem a jedním z těch hlavních je zhoršená mobilita. To se zdaleka netýká jen schopnosti chůze, ale často i zdánlivě jednoduchých úkonů, jako je sednout si, nebo lehnout v posteli. Stav po prodělaném onemocnění nebo úrazu pak může tato omezení ještě zhoršit,” vysvětluje ředitelka nemocnice proč byl dar využit právě na nákup 16 elektricky polohovatelných lůžek pro oddělení následné péče. Většinu jeho pacientů totiž tvoří právě senioři.
Nová lůžka přitom mohou pacientům výrazně zvýšit komfort, ale také jeho závislost na personálu. Pokud na běžném lůžku pacient potřeboval upravit polohu, musel zavolat sestru, která postel manuálně upravila. “Nyní jsou lůžka vybavená po straně jednoduchým ovladačem, kterým si sami pacienti mohou upravit, zda si chtějí sednou či naopak lehnout, zvednout podhlavník či část pod nohami. Pro hůře mobilní pacienty je výhodou také to, že se celé lůžko dá jednoduše snížit, aby se pohodlně a bezpečně,dostali z lůžka a zpět,” shrnuje výhody Samáková. 

Imobilním, nebo hůře mobilním pacientům pak pomůže i ošetřovatelský vozík s příslušenstvím k magnetické rezonanci, který byl také zakoupen z daru města Sokolov. Obvyklá přepravní křesla totiž obsahují kovové části a není proto možné s nimi manipulovat v blízkosti přístroje. Běžná manipulace s pacienty a jejich překládání na lůžko přístroje tak byla často extrémně obtížná a namáhavá. To se ale díky daru města také změnilo.
„Pro nás je to úžasná pomoc, protože nyní můžeme pacienty dovézt dovnitř až k přístroji. Což s kovovým lehátkem či vozíkem nebylo technicky možné a pro méně pohyblivé pacienty to bylo velmi obtížné,“ dodává Regina Černochová, vrchní radiologický asistent. 

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO Studio

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
weby uniweb