Sokolov: Dialyzační středisko slaví 35. výročí od založení a prosí o pomoc

Dialyzační středisko Fresenius NephroCare v Sokolově, které sídlí na adrese Slovenská 1863, si v těchto dnech připomíná významné výročí. Již 35 let se zde léčí pacienti s chronickým onemocněním ledvin. A dialýzu – tuto život udržující léčbu – poskytuje bez přerušení svým pacientům i nyní v době pandemie.

zprávy uniweb weby

Aktuálně se mu však nedostává osobních ochranných prostředků, zejména ochranných masek třídy FFP3 či jednorázových chirurgických roušek, a ocení jakoukoli pomoc. V této souvislosti patří velký dík Karlovarskému kraji za jeho dosavadní pomoc a spolupráci.

Provoz sokolovského dialyzačního středisko byl zahájen 13. dubna 1985. Přestože bylo tehdy součástí interního oddělení nemocnice Sokolov, sídlilo mimo její prostory – v budově Báňského úřadu. V počátcích byly možnosti léčby jen omezené – k dispozici byly pouze tři dialyzační přístroje. Malá kapacita střediska však nezabránila nadšení jeho personálu a sokolovské středisko se díky jeho vynalézavosti stalo jedním z průkopníků rekreační dialýzy. Jeho pacienti mohli trávit jednotýdenní pobyty na zámečku Favorit cca 30 kilometrů od Sokolova, kam se vždy přestěhovala veškerá technika nezbytná pro řádnou léčbu pacientů.     

V roce 1993 se v rámci privatizace stalo středisko součástí mezinárodní sítě National Medical Care, která rozšířila jeho kapacitu na 16 lůžek. V roce 1997 pak sokolovská dialýza přešla pod společnost Fresenius Medical Care a zařadila se do celosvětové sítě dialyzačních středisek NephroCare. Díky tomu získala kompletní přístrojovou obměnu a mohlo začít nabízet svým pacientům ty nejnovější a nejmodernější léčebné metody.

Díky zázemí předního poskytovatele dialyzační péče v České republice mají sokolovští pacienti, kterých je v současné době přes stovku, k dispozici nejmodernější technologie a vysoký komfort – mohou sledovat televizi, využít wi-fi připojení k internetu, své obtíže mohou diskutovat s psycholožkou nebo sociální pracovnicí, pro otázky kolem jídelníčku a pitného režimu je jim k dispozici nutriční sestra.

„Součástí našeho dialyzačního střediska, kde proběhne ročně cca 15 600 dialyzačních výkonů, je i nefrologická ambulance. Ta připravuje pacienty na dialýzu nebo k transplantaci ledviny. V současnosti se zde staráme o více než 1500 pacientů,“ říká MUDr. Jiří Vlasák, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Sokolově, který vede tuto dialýzu již od jejího založení v roce 1985. Zdroj: David Vondruška

Policie České republiky, KŘP Karlovarského kraje

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Škoda Octavia 125 Restart2

Hlavní zprávy

 

Policie České republiky, KŘP Karlovarského kraje
seo uniweb