Restaurování národopisných kamen W. Russe

Dne 13. 4. 2021 proběhla v Atelieru restaurování kachlových kamen prohlídka provedených prací na restaurování národopisných kamen Williho Russe. Byly projednány různé varianty tvarového a barevného pojednání nově modelovaných chybějících hlaviček a zvířecích figurek.

webíky uniweb

Po prohlídce nabídnutých variant bylo rozhodnuto, že u figur a výjevů, kde existuje dostatek doložených podkladů (původních předloh nebo fotografií kamen z atelieru Williho Russe), bude použita realistická modelace obličejů. Zejména se jedná o krojované páry, kde jsou obličeje větší. Tam, kde dostatek podkladů není, bude modelace pouze náznaková.

Jako povrchová úprava byla zvolena varianta s povrchem opatřeným barevnými engobami překrytými tenkou vrstvou transparentní glazury, tedy varianta s odstínem blízkým originálu s polomatným povrchem, která nejlépe koresponduje s celkovou výzdobou kamen, a zároveň je díky méně lesklému povrchu odlišitelná od původního originálu.

Dokončeno bylo hledání odstínů glazur pro chybějící geometrické části výzdoby kamen, které by se naopak měly maximálně přiblížit originálu. Byly předloženy některé již hotové keramické doplňky.

„V současné době jsou domodelovány a poprvé vypáleny všechny chybějící hlavičky a zvířecí figury. Následovat bude jejich malování engobami a výpal s transparentní glazurou,“ uvedla ředitelka Muzea Cheb Martina Kulová.

V glazované keramice pokračuje doplňování větších chybějících částí geometrické výzdoby kamen. Započaly tvarové a barevné retuše četných drobnějších poškození glazury a střepu, kterými je zasaženo 95 % kachlů.

„Kamna se nyní nachází ve třetí, předposlední etapě prací. Po dokončení této etapy budou kachle převezeny do chebského muzea a tam kamnářsky sesazeny,“ doplnila ředitelka muzea Martina Kulová.Zdroj: Markéta Plevná Šalátová, Muzeum Cheb


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
uniweby

Hlavní zprávy

 

weby uniweby
seo uniweb