Region: Nejčastěji zasahovali hasiči kvůli následkům silného větru

Podle výstrahy meteorologů měl Karlovarský kraj zasáhnout silný vítr od čtvrtka 17. února a varování platí až do úterního rána. Předpověď se naplnila a kvůli větru hasiči vyjížděli ve stovkách případů. Nejčastějším zásahem bylo odstranění spadlých stromů, které blokovaly provoz na komunikacích. Hasiči odstraňovali také stromy, které spadly na zaparkovaná vozidla, domy či jiné objekty, nebo na dráty elektrického vedení.


Spadlé stromy způsobily rovněž několik dopravních nehod, z toho pět na železnici. Například na silnici ze Šemnice na Andělskou Horu, která se přes zimu neudržuje, spadlo velké množství stromů a bylo rozhodnuto o celkovém uzavření této komunikace. Dalším častým typem zásahu bylo zajištění uvolněných střešních krytin. V některých případech se jednalo o malé části, například jednotlivé plechy či střešní tašky, například v Rotavě ale vítr odnesl polovinu plechové střechy na panelovém domě. Zde hasiči zajistili provizorní zakrytí, použili materiál ze skladu ochrany obyvatelstva, finální opravu musí provést odborná firma. Část kraje byla v průběhu posledních dní po nějakou dobu bez dodávek elektřiny. Kvůli výpadkům proudu hasiči v pěti případech zachraňovali osoby uvízlé ve výtahu, několikrát rovněž poskytli náhradní zdroje elektřiny, především pro ty, kteří potřebují elektřinu pro zdravotnické přístroje.

Asi nejzajímavějším případem byl sobotní zásah v Sokolově. Na věži kostela na Starém náměstí se odlomil těžký litinový kříž, odhadem vážící 200 kg. Zůstal viset na drátu hromosvodu ve výšce zhruba padesáti metrů. Hasiči se pokusili dostat se ke kříži z výškové techniky, její maximální vysunutí ale nebylo možné kvůli přetrvávajícímu silnému větru. Na vrchol věže tak vnitřkem vystoupali dva hasiči lezci, úzkým výlezem se dostali na plášť věže, kde kříž zajistili proti dalšímu pohybu. Takto kříž zůstane po nezbytně nutnou dobu, než počasí dovolí jeho sundání. Po dohodě s vlastníkem objektu je možné, že i se sundáním kříže na zem pomohou hasiči opět s využitím lezecké techniky.

V průběhu posledních čtyř dnů se na likvidaci následků silného větru i dalších událostí podíleli hasiči z celkem 83 jednotek a to jak profesionálních, dobrovolných i podnikových. Dohromady zasahovali při těchto výjezdech 2951 hasičů. Počet událostí celkem je 427, v některých případech hasiči v rámci jedné události zasahovali na více místech, dohromady tak míst, kde bylo nutné provést nějakou činnost bylo 737.

Zdroj: HZS Karlovarského krajeFotogalerie
SEO konzultant

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
weby uniweb

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
weby uniweb