Region: Lázeňské lesy bojují s kůrovcovou kalamitou

Ani lázeňské lesy, které představují nedílnou součást komplexní lázeňské péče, nezůstaly ušetřeny atakům kůrovce. Městská organizace Lázeňské lesy Karlovy Vary proto přistoupila k opatřením, která mají eliminovat výskyt kůrovce a následné škody na porostu. Jediným možným řešením je použití chemických přípravků. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR již lesům udělila výjimku ze zákazu používání insekticidů.

dezinfekce

V lesích jsou proto instalovány dřevěné stojany, které budou sloužit k ochraně proti kůrovcům, především k odchytu lýkožrouta smrkového a lýkožrouta lesklého. Jedná se o dřevěné trojnožky sytě červené barvy, jejichž povrch je ošetřen chemickým postřikem s obsahem doporučeného množství insekticidu, barviva a vody, tedy účinnou zbraní k hubení kůrovce. Uvnitř trojnožek jsou zavěšeny sáčky. Takových trojnožek bude v jarním období rozmístěno v lesích v okolí města Karlovy Vary zhruba tři sta. Je doporučeno nedotýkat se stojanů s nástrahou!

Použití chemických nástrah je podle ředitele Krejčího za stávající situace jedinou účinnou zbraní. Vážnost situace vysvětluje ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary Evžen Krejčí.

„Za normálních okolností se taková chemie v lázeňských lesích vůbec používat nesmí. Bohužel, v loňském roce byly velmi příznivé podmínky pro rychlý vývoj kůrovce. Je víc než pravděpodobné, že i v letošním roce a dost možná i v následujících letech bude přemnožení kůrovce pokračovat. Proto jsme museli přistoupit k razantnímu řešení pro eliminaci kůrovce a následných škod. Situace je velmi vážná a nikdo z nás nechce, aby pro město tak cenné lesy byly plné kůrovcových souší. Kombinace sucha a kůrovce může zapříčinit odumření veškerých smrkových porostů a těch máme v lázeňských lesích šedesát procent,“ uvádí Evžen Krejčí.

K řešení kůrovcového nebezpečí a zvolenému postupu získaly Lázeňské lesy Karlovy Vary souhlas Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.


Zdroj: Magistrát města Karlovy Vary
           Na přiložené fotografii je tzv. požerek lýkožrouta smrkového.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 25.03.2019 14:00




0 +
 

Hlavní zprávy