V prvním případě se jedná o míček s obličejem a ušima zhotovený z měkčeného plastu, ve tvaru…
V prvním případě se jedná o míček s obličejem a ušima zhotovený z měkčeného plastu, ve tvaru ježaté koule. V horní části hračky je šňůrka s očkem k připojení na prst. Ve spodní části hračky je pískací zařízení – trubička bílé barvy a uvnitř hračky je plastová kulička, která se při nárazu rozbliká. Hračka je prodávána bez obalu a nemá ani žádné jiné značení či identifikační údaje.
Při kontrole inspektoři Libereckého a Ústeckého kraje zjistili, že tato hračka nesplňuje požadavky NV č. 86/2011 Sb., konkretizované v normě ČSN EN 71-1:2015 v článku 5.1 – obecné požadavky na hračky určené dětem mladším 36 měsíců, konkrétně pod písmenem a) kde je uvedeno: „Hračky a odnímatelné součásti hraček se nesmějí celé vejít do válce pro malé části, a to v jakékoliv poloze.“ Dále může při běžném a předpokládaném použití hračky malými dětmi dojít k vyjmutí pískacího zařízení a jeho vdechnutí či polknutí dítětem. Výrobek nesplňuje požadavky kladené na hračky NV č. 86/2001 Sb. a proto byla shledána jako nebezpečná.
Inspektorát ČOI Ústeckého a Libereckého kraje uložil prodejci ochranné opatření, kterým mu ukládá bezodkladně stáhnout z distribuce všechny hračky gumový míček s ostny a ušima, které nesplňují technické požadavky.Informace o nebezpečné hračce byla nahlášena kontaktnímu bodu na MPO a zveřejněna v systému RAPEX pod číslem INFO/229/16.
Identifikační údaje výrobku:Značka: neuvedenaTyp / číslo modelu: neuvedenoČárový kód: neuvedenPopis výrobku na obalu: výrobek je prodáván bez obaluZnačka shody: neuvedenaKontaktní údaje distributora: Nhien Ngo Van, Nám. 3. května 200, Železný Brod
Ve druhém případě inspektoři ČOI prověřovali bezpečnost dřevěné hračky tahací želvy určené dětem od 18 měsíců věku. Tato hračka se skládá z jednotlivých želv v řadě za sebou, které jsou spojeny. Mezi figurkami na kolečkách s barevnými sundavacími krunýři je vždy vložena malá dřevěná koule červené barvy. Příčiny nebezpečnosti ČOI zjistila po provedení zkoušky tahem, kdy se při použití síly cca 45 N rozvázaly smyčky provázku a dřevěné kuličky, které jsou malými částmi a malými koulemi, se uvolnily a staly se jednotlivě přístupnými. Jako nevyhovující bezpečnostním požadavkům byla hodnocena i délka šňůry na tahání, u které zkušební laboratoř potvrdila, že její délka přesahuje maximální povolenou délku 800 milimetrů.
U této hračky tedy existuje nebezpečí, že malé děti mohou po uvolnění dřevěné kuličky vdechnout a zablokovat si dýchací cesty. Rovněž příliš dlouhá šňůra na tahání představuje pro malé děti bezpečnostní riziko.
Výrobek nesplnil bezpečnostní požadavky stanovené NV č. 86/2011 Sb., protože provedeným přezkoušením bylo ověřeno, že hračka nevyhověla požadavkům konkretizovaným v ČSN EN 71-1:2011 + A3:2014. Z výše uvedených důvodů byly informace o hračce rovněž zveřejněny v systému RAPEX pod číslem A 12/1746/16.
Identifikační údaje výrobku:Název výrobku: Tahačka želvyModel: 16V59949, Batch No.: 0913VGEAN: 8592525011675Výrobce: NINGBO VIGA INTERNATIONAL CO., LTD., 20F, 588 CANGHAI ROAD, NINGBO Dovozce: HM Studio a.s., Průmyslová 504, 250 70 Postřižín
Zdroj: ČOI#Region #ČOI #inspektoři #varování #hračky #míček #želvičky #nebezpečí #vdechnutí #malé #části #šňůra #kulička #výrobek #požadavky #ČSN #děti #dýchací #cesty #RAPEX #výrobce