Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí

Každý rok si 25. května připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí. A proč zrovna toto datum? Přesně v tento den, v roce 1979 zmizel v New Yorku na cestě do školy malý šestiletý chlapec. V roce 1983 jej tehdejší prezident USA označil za Den pohřešovaných dětí a v roce 1986 se začal připomínat jako mezinárodní. V České republice se od roku 2004 zdůrazňuje jako tzv. Pomněnkový den.

dezinfekce

Cílem je větší informovanost a současně zapojení široké veřejnosti do pátrání po pohřešovaných dětech. Každoročně se tento den dostává do podvědomí více lidem. Symbolem je modrá kytička pomněnky, jenž policisté společně s informačním letáčkem rozdávají. 

Tento den si připomenou i v malé obci na Sokolovsku, v Rotavě. Ve spolupráci s místním Městským úřadem bude pro obyvatele připravena beseda, kde policistka z oddělení tisku a prevence společně s kriminalistou z odboru obecné kriminality občanům více přiblíží tuto problematiku. Jako upomínku na tento den dostanou návštěvníci symbolickou pomněnku a informační leták. Propagační předměty budou dodány i do Krajské knihovny v Karlových Varech. 

"V souvislosti s tímto mezinárodním dnem bychom rádi upozornili na kampaň #DontBeAnEasyCatch (#nebudsnadnymtercem). Ta je zaměřená na informování a vzdělávání dětí a mládeže v online navazování kontaktů s cílem pozdějšího sexuálního zneužití. Současně chceme připomenout stránky www.pomoztemenajit.cz, kde můžete nalézt spoustu užitečných materiálů. Zde bude přesně 25. 5. 2020 zveřejněno i nové animované video k pohřešovaným osobám," uvádí por. Bc. Zuzana Týřová.

Jak postupovat, když někoho postrádáme a nevíme, kde je?
Nejprve, než půjdete na policii, je nutné:
• vyhodnotit situaci, je rozdíl, zda jde o dítě, dospělou osobu, osobu nemocnou, duševně dezorientovanou, ohroženou na životě apod.
• není ostuda, že je vyhlášeno pátrání v médiích, mnohdy právě díky nim se pohřešovaná osoba nalezne, často pomáhá i veřejnost.

U dětí a mladistvých je na prvním místě nutné:
• obvolat známé, kamarády, příbuzné, možná místa, kde by dotyčné dítě či mladistvý mohl být
• důkladně prohledat byt, dům, okolí, zahradu, sklepy, půdy
• podívat se, zda doma nezmizely doklady, oblečení, peníze, spacák, mobilní telefon, věci osobní potřeby, které by mohl mít pohřešovaný u sebe.

Pokud již jdete na Policii ČR nahlásit pohřešovaného, nezapomeňte:

• doklady
• aktuální fotografii
• pokuste si vybavit podrobný popis osoby
• oblečení, ve kterém by pohřešovaný mohl být
• nezapomeňte uvést jeho zdravotní a psychický stav, případně informaci, která je důležitá pro pátrání

por. Bc. Zuzana Týřová


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy