Ostrov: Policisté zachránili muže ležícího na ulici v bezvědomí

V úterý dne 5. května 2020 před desátou hodinou ranní přiběhla pro pomoc na policejní služebnu v Ostrově žena, která na ulici uviděla ležet muže v bezvědomí. Na stálé službě se zde nacházeli policisté prap. Jiřina Gruberová, prap. Veronika Koubová Vokatá a nprap. Bc. Martin Sychrava.


„Ani na chvíli jsme nezaváhali a všichni jsme se vydali k muži, který nehybně ležel na ulici kousek od oddělení. Muž nereagoval na žádné podněty a nedýchal. Uvolnila jsem mu dýchací cesty a kolega nprap. Bc. Martin Sychrava začal s nepřímou resuscitací," popsala prap. Veronika Koubová Vokatá.

Mezitím prap. Jiřina Gruberová zavolala na místo záchrannou službu a také hlídku, která vozí ve služebním automobilu automatický elektronický defibrilátor. Na pomoc také po chvíli přispěchal nprap. Stanislav Wasserbauer, který vystřídal kolegu v nepřímé masáži srdce. 

Pprap. Martin Štěpán a prap. Lukáš Třeštík, kteří neprodleně přijeli na místo, vyndali z vozu defibrilátor a muže na něj připojili. Během toho, co přístroj analyzoval stav pacianta, prováděli policisté dále nepřímou srdeční masáž. Následně byl defibrilátor použit a sedmapadesátiletý muž byl poté předán do péče přivolaných záchranářů. Díky včasné pomoci všech zúčastněných došlo k obnovení životních funkcí a muž po chvíli nabyl vědomí a plně komunikoval.

„Vyzdvihnout se musí také rychlé přivolání pomoci od pohotové ženy," konstatovala prap. Jiřina Gruberová.

Automatický elektronický defibrilátor je život zachraňující přístroj. Pokud je postiženému poskytnuta okamžitá pomoc, nemusí mít náhlá zástava krevního oběhu smrtelné následky. Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje má v současné době k dispozici 24 kusů těchto přístrojů a za tento rok byl použit v deseti případech.

„Sloužím čtvrtým rokem a s defibrilátorem jsem zatím přišel do styku pouze při školení. Doposud vždy stačila nepřímá srdeční masáž. V úterý to bylo poprvé, kdy jsem ho použil naostro a musím uznat, že je to opravdu skvělý pomocník. Lidé, kteří mají tento přístroj k dispozici a dostanou se do takové situace, se určitě nemusí bát ho použít," uvedl pprap. Martin Štěpán.

Stejného názoru je také o rok déle sloužící prap. Lukáš Třeštík.

„Situace byla stresující, protože o životě rozhoduje každá vteřina, ale automatický elektronický defibrilátor Vám přesně řekne, co dělat a proto v této situaci člověku velmi pomůže," dodal Třeštík. 

nprap. Eva Valtová

weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
08.05.2020 13:40
0 +
 
weby uniweb

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
seo uniweb