Od dnešního dne se uvolňují opatření spojená s koronavirem

Na základě aktuální situace je možné začít uvolňovat mimořádná opatření, která před časem přijala vláda proto, aby ochránila zdraví obyvatel ohrožené pandemií koronaviru. Docházet k tomu bude postupně v pěti vlnách, přičemž již od pondělí 20. dubna se budou moci otevřít provozovny řemesel a příbuzných oborů či farmářské trhy. Povoleny jsou i venkovní tréninky profesionálních sportovců, a to s vyloučením veřejnosti, a malé svatby. Vše za přesně stanovených podmínek.

dezinfekce

U všech nově otevřených provozoven budou platit stejná pravidla jako u zařízení, která byla otevřena už dřív. Lidé musí mezi sebou udržovat vzdálenost alespoň dva metry, na místě musí být dostupná dezinfekce rukou a personál je vybaven rukavicemi, které na vyžádání poskytne i zákazníkovi. Nadále samozřejmě platí také ochrana horních cest dýchacích, a to jak ze strany provozovatele, tak zákazníka.

„Při uvolňování obchodů a služeb klíčovou roli hrají stanoviska epidemiologů. Nemůžeme dopustit, aby se nám koronavirus, který ve srovnání s jinými státy zvládáme lépe, rozjel. Na druhé straně nelze mít zavřené obchody a služby věčně, už nyní je nouzový stav pro řadu podnikatelů a živnostníků otázkou holého přežití. Snažíme se to vybalancovat, nastavit restrikce a uvolnění rozumně a v rovnováze. Nepopírám, že je to složité, světová pandemie koronaviru je totiž pro všechny zcela novou zkušeností,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„V tomto týdnu budeme vyhodnocovat Velikonoce a bude-li dobrý trend pokračovat, navrhnu rychlejší uvolňování restrikcí,“ dodává. 

Mezi řemesla s provozovnou a příbuzné obory, které se od dnešního dne otevřou, patří například švadlena, kameník, fotograf, obuvník, švec, sklář, tiskař či psí salóny. Kompletní přehled profesí je součástí letáku - viz níže, který připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.

„Naše doporučení týkající se uvolnění opatření od pondělí 20. dubna se týkají i vysokých škol a organizace výuky. Co se týče podnikání, platí dříve zmiňována preventivní doporučení pro všechny provozovny, určité specifické požadavky se týkají trhů – například nejsou možné ochutnávky, či sportovišť – mj. se nesmí používat společné šatny. Na povolených malých svatbách do 10 lidí musí mít všichni až na novomanžele roušky,“ upřesňuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podrobné informace jsou k dispozici na těchto webových stránkách www.mpo.cz a http://koronavirus.mzcr.cz.Zdroj: Krajské listy Karlovarského kraje


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 20.04.2020 17:00
0 (2)
 

Hlavní zprávy