O budoucí podobě karlovarské keramky můžete rozhodnout i vy

Karlovarský kraj a Kancelář architektury města Karlovy Vary zvou všechny zájemce z řad odborné i laické veřejnosti na veřejnou prezentaci architektonických studií k možné budoucí podobě objektu Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské Karlovy Vary. Budova je dlouhodobě v havarijním stavu a škola funguje v provizorních podmínkách.


Akce se uskuteční v úterý 17. března od 15 hodin v sále Krajské knihovny v Karlových Varech Dvorech. Její součástí bude vernisáž výstavy studentských prací na téma „Keramka jednadvacátého století.“

Karlovarský kraj vybral tři architektonické kanceláře, které vypracovaly studie k řešení havarijního stavu budovy SUPŠ. Zakázku nakonec zpracovávaly dvě pražské kanceláře, a sice Petr Hájek ARCHITEKTI a Škarda architekti, a brněnská společnost Pelčák a partner architekti. Jejich práci nyní budou moci posoudit i účastníci prezentace.

„Uvědomujeme si, že bývalá budova keramické školy je pro lidi žijící v Karlových Varech, pro její absolventy, žáky i pedagogy něco jako rodinné stříbro. Proto, když bylo nutné před téměř třemi lety celou starou část budovy zavřít, vyrojila se hned řada úvah o její možné demolici, o astronomických nákladech, které by stála její oprava. Kraj se proto rozhodl nechat vytvořit nezávislé architektonické studie. Oslovili jsme téměř 30 architektonických kanceláří, z nichž byly vybrány tři. Chceme ukázat, k čemu dospěli odborní zpracovatelé, podat nezkreslené informace a umožnit veřejnosti, aby se k tématu vyjádřila,“ vysvětlil krajský radní Josef Janů.

Během prezentace návštěvníci budou mít také příležitost hlasovat o nejsympatičtější řešení návrhu objektu.

Podle ředitele Kanceláře architektury města Karlovy Vary Petra Kroppa patří školská zařízení vedle bytové výstavby k základním funkčním pilířům města.

„Pro rozvoj krajského a kulturního města Karlovy Vary je středoškolská instituce s uměleckým zaměřením s více než devadesátiletou tradicí významnou hodnotou, neboť pěstuje tolik potřebného kulturního ducha pro nové generace budoucích obyvatel města i kraje. Za Kancelář architektury města je třeba vyzdvihnout příkladnou inciativu Karlovarského kraje, který zastal svoji zodpovědnost veřejného zadavatele a nastavil podmínky pro vznik kvalitní soudobé architektury v Karlových Varech,“ komentoval Petr Kropp. 

Na situaci ohledně chátrající budovy školy zareagovali také její žáci souborem prací, které uvidí veřejnost na výstavě, jež odstartuje právě 17. března v krajské knihovně a potrvá do 30. dubna.

„Chtěli jsme žáky zapojit do této veřejné prezentace, nechat je zpracovat jejich vize řešení havarijního stavu budovy a zaměřit jejich pozornost na projekt nového sídla,“ upřesnila ředitelka školy Markéta Šlechtová. 

V květnu 2017 dospěl havarijní stav budovy SUPŠ keramické a sklářské v Karlových Varech do té fáze, že byl zakázán kvůli špatné statice vstup do objektu. Vystěhovat se museli nájemníci, kteří zde obývali osm bytů, v budově skončily i veškeré aktivity školy. Následně kraj nechal zpracovat posudky, jež by prokázaly stav školy a nastínily možnosti řešení. Dalším krokem bylo zadání architektonických studií.

Kontakt: Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí, Krajský úřad Karlovarského kraje,


weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
weby uniweb

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
weby uniweb