Landartový festival v Krušných horách letos oslaví 10 let

Tradiční česko-německý festival hudby, divadla a landartu již deset let pomáhá udržovat funkční velkou skupinu dobrovolníků z přilehlých českých i německých krajů, která pečuje o místní krajinu. Už od začátku festivalového setkávání jeho pořadatelé pracují například na záchraně budov, které na místě osady stály.

zprávy uniweb weby

Území dnes již dávno zaniklé osady Königsmühle (Králův Mlýn) ožije v prvním srpnovém víkendu 6. – 8. 8. landartovým uměním, hudbou, divadlem a bohatým doprovodným programem. 

„Snažíme se uchránit zdejší krajinu pro budoucnost. Společně s Lesy ČR a Česko-německým fondem budoucnosti usilujeme o to, aby místo i nadále fungovalo jako místo setkání Čechů a Němců, kteří respektují zdejší krásnou a cennou přírodu a společnou historii,“ uvádí zakladatel festivalového setkání kulturolog a filmař Petr Mikšíček.

Pořadatelé festivalu už od prvního ročníku spolupracují s OŽP Ústeckého kraje a provádí lokální kosení, opravy ruin, úklidové brigády i vzdělávací pobyty pro mládež. Loňský ročník kvůli pandemickým omezením proběhl v komornější formě zejména s lidmi, kteří se na obnově osady Königsmühle už dlouhé roky podílejí. Letošní setkání je už plánováno pro širokou veřejnost zájemců o spojení divoké krajiny s uměním.

Landartové umění běžně v galeriích nenajdete. Své přirozené místo nachází v divoké krajině a je tvořeno vším, co je ve volné přírodě po ruce, ať už jde o trávu, kamení, či různé materiály ze dřeva. Takové umění má společné to, že je přímo vystaveno zubu času a dříve či později si jej příroda s krajinou bere zpět.  V lučních sálech krajiny pod širým nebem lze najít i výstavy fotografií, linoryty či díla ze skla. Samotnému festivalu předchází týdenní landartový workshop, během kterého budou čeští i němečtí umělci společně tvořit díla, která budou následně návštěvníkům v průběhu festivalu prezentována.

Ve třech dnech festivalu se návštěvníci můžou těšit na tvorbu 12 landartistů, 40 hudebníků, dvou divadel, 4 přednášejících i 10 performerů a řemeslníků. Mezi lákající hudební jména patří například zpěvačka Lenka Dusilová, The Envlps či novoborská kapela B4. Bude připraven bohatý program pro rodiny s dětmi, například geolokační hra s aplikací Živé hory, která pomocí vizualizací propojuje moderní technologie s historickými událostmi či umožňuje v krajině spatřit zaniklé objekty v jejich původní podobě. Novinkou festivalu bude historická ukázka bojů u Přísečnice z roku 1641 a polní mše.


Zdroj: Filip Stowasser

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
netConcert

Hlavní zprávy

 

seo uniweb