Kynšperk: Výstava přibližuje olympiády a život pana Štrunce (TV Západ)

Kamarádi, kteří dlouho přesvědčovali sportovního nadšence Miroslava Štrunce z Kynšperku nad Ohří, aby ukázal veřejnosti svou sbírku vztahující se k olympiádám a sportu obecně, nakonec oslavili úspěch. Vernisáž výstavy s příznačným názvem Pod olympijskými kruhy se uskutečnila v přízemí Panského domu za přítomnosti řady občanů města i okolí v úterý 12. července.


"Já jsem běhal hlavně střední tratě, 800 a 1500 metrů. Na kilometr jsem dlouho držel krajský rekord. Pak jsem vytvořil nejlepší československý výkon veteránů v Houšťce. Nejvíc, co jsem vytvořil v historii byl čas v rozběhu na 1500 metrů na Mistrovství republiky v Brně v roce 1961," popsal svou sportovní kariéru Miroslav Štrunc. 

"Stále je aktivní sportovec. Je to samozřejmě občan, který dlouhou dobu reprezentoval město Kynšperk, Karlovarský kraj i Českou republiku. Byl to dlouholetý olympionik, setkal se s velkou spoustou sportovců – s Emilem Zátopkem a ostatními – protože dělal atletiku. A když skončil se sportováním, tak byl činovník. Jezdil na spoustu olympiád a reprezentoval naše město a náš stát," přiblížil osobu pana Miroslava Štrunce starosta Kynšperka Tomáš Svoboda. 

"Co se dneska tady uskutečnilo ve Výstavní síni radnice města Kynšperk je něco ojedinělého a nádherného. Je tady kus sportovní a olympijské historie, které měl možnost i pan Miroslav Štrunc možnost zúčastnit se. Myslím si, že i pro současné generace je to určitá dokumentace toho, jak tenkrát ty olympiády se uskutečňovaly, probíhaly a co bylo také součástí olympiád. Je tady spousta zajímavé dokumentace. Za to mu patří obrovský, velký dík. Jednak co vykonal pro tuto zemi a i že byla možnost udělat tuto prezentaci formou výstavy tady na Městském úřadu v Kynšperku," ocenil akci sportovní fanoušek ze Sokolova Antonín Lebeda.

Na výstavě je v průřezu vidět nejen sportovní kariéra pan Štrunce, ale najdou se zde i osobnější exponáty – školní vysvědčení, fotografie a další zajímavosti. A také spousta diplomů, ocenění a novinových výstřižků, které dokumentují bohatý život vášnivého sběratele. Účastník pěti olympiád mohl s přáteli a návštěvníky diskutovat nad nepřeberným množstvím sbírkových předmětů. 

"Prvně jsem byl v sedmdesátém šestém v Montrealu, potom v Lake Placid, v Moskvě, v Calgary v Kanadě znovu a právě v Soulu v roce 1988. Nejhezčí olympiáda, na které jsem byl, tak byla v Soulu. To byla překrásná olympiáda, bohužel tam byla ta kaňka s tím Johnsonem. Sprinter, světový rekord, všichni pomalu vzhůru nohama, celá olympijská vesnice, co to bylo za obrovský výkon. A ráno jsme se dozvěděli – doping. Všechno se smazalo a takový hodně špatný dojem z toho byl," vzpomněl Štrunc. 

Pěkné vzpomínky ale vysoce převyšují negativa vrcholového sportu. Především nejrůznější setkání s legendami českého i světového sportu. A také lidé, včetně těch nejbližších, kteří mu pomohli sbírku soustředit. 

"De facto manželka mi to začala řadit a řadu věcí jsem vůbec nevěděl, že mi tvoří takový archiv. Takže je její zásluhou to, co tady všechno je, je vlastně z jejího archivu," prozradil Miroslav Štrunc. 

O dalším osudu sbírky, jejíž jen malá část je v Kynšperku k vidění, má její majitel víceméně jasno. 

"Přeci jen je mi už 88, takže postupně i to, co tady je, tak to začnu rozdávat svým kamarádům, známým, prostě lidem abych udělal radost," dodal Štrunc. 

Obsáhlá výstava bude v Kynšperku nad Ohří otevřena do 26. srpna. 

NetConcert Music by Frank Zappa

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Velikáni filmové hudby

Hlavní zprávy

 

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion
weby uniweb