Krajský Institut lázeňství a balneologie bude mít pobočku v Mariánských Lázních

V roce 2019 zřídil Karlovarský kraj Institut lázeňství a balneologie (ILAB) jako jedinou veřejnou výzkumnou instituci na území regionu, která má za úkol obnovit v ČR výzkum v oblasti lázeňství a balneologie. Nově bude mít institut pobočku kromě svého karlovarského sídla také v Mariánských Lázních.

dezinfekce

Výzkumné projekty ILAB se soustředí zejména na zkoumání objektivních účinků lázeňské léčby na lidský organismus a výzkum přírodních léčivých zdrojů. Na realizaci projektů se snaží institut získávat dotace z národních i evropských zdrojů.

„Už v době založení institutu jsem přislíbil, že kromě Karlových Varů bude jeho působiště také v Mariánských Lázních. Zvláště po úspěšném zápisu lázeňských měst na seznam UNESCO jde o logický krok a jsem velmi rád, že se to podařilo uskutečnit. Na svůj výzkum se ILAB snaží čerpat dotace z národních i evropských zdrojů, a pokud bude mít své pobočky nejen v dalších městech, ale také v jiných krajích, podstatně mu to zjednoduší možnost žádat o další finanční podporu,“ vysvětlil náměstek hejtmana Vojtěch Franta.

O vzniku nových pracovišť ILAB už se v současnosti jedná.

„Díky vstřícnosti města Mariánské Lázně bude mít institut už brzy své zázemí v tomto lázeňském městě, ale rádi bychom měli pobočky i v Konstantinových Lázních, jednáme o možnosti zřídit kancelář ILAB v Třeboni, Janských Lázních či v Jeseníku. Umožnilo by nám to získat na výzkum finanční prostředky v těchto regionech, navíc bychom tak byli nablízku tamním lázeňským zařízením a balneologickým provozům,“ upřesnil ředitel ILAB Jan Ludvík.

Podle starosty Mariánských Lázní Martina Kaliny město rozšíření institutu vítá. 

„Jsme rádi, že ILAB bude sídlit i v Mariánských Lázních, protože to znamená, že výsledky lázeňské léčby a ověřené postupy z našich lázeňských zařízení zahrne do svých aktivit. Jeho pracoviště bude na adrese Nehrova ul. 27. Velké díky patří vedení Karlovarského kraje, které tímto plní slib, a také společnosti ENSANA, jež tyto prostory institutu poskytuje,“ dodal Martin Kalina.

Institut lázeňství a balneologie se stal také jedním z předkladatelů strategických projektů vybraných k financování v rámci Fondu spravedlivé transformace. Projekt řeší vznik Centra lázeňského výzkumu, které se bude zabývat zaváděním inovací, prováděním nezávislého výzkumu a vývoje, edukací a popularizací odvětví. 

Více informací o činnosti ILAB najdete na stránkách zde.Zdroj: Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje 


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
NOVÝ RENAULT CAPTUR

Hlavní zprávy

 

Renault MASTER - navržen pro potřeby každé profese