Kraj: Olympiáda dětí a mládeže je za dveřmi (TV Západ)

Karlovarský kraj žije přípravami na historicky první Olympiádu dětí a mládeže. O pořadatelství 9. ročníku zimní verze se podělí města Karlovy Vary, Boží Dar, Cheb, Mariánské Lázně, Ostrov a Sokolov, sportovci budou ubytováni také v Jáchymově. Na tiskové konferenci v pátek 10. ledna jsem se dozvěděli další podrobnosti.

zprávy uniweb weby

„Odbor bezpečnosti a krizového řízení, který jsme na kraji vytvořili pro tyto účely, velmi úzce spolupracoval s Integrovaným záchranným systémem, takže jak Policie ČR, Zdravotnická záchranná služba, na ni navázaná Horská služba, a Městské policie jsou připraveni zajistit maximální bezpečnost na všech sportovištích i ve městech, kde naši sportovci budou. Z tohoto místa bych chtěl moc poděkovat Armádě ČR, panu náčelníkovi generálního štábu Opatovi i panu ministrovi obrany, protože po včerejším jednání máme příslib, že po celou dobu olympiády, tzn., když se budou konat jednotlivé soutěže, bude v Karlovarském kraji k dispozici vrtulník zdravotnické služby,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis. 

Vedle tradičních zimních sportů, jako je lední hokej, alpské lyžování či biatlon se kraje utkají také v karate, šachu nebo umělecké soutěži v hraní na klávesové nástroje. Slavnostní zahájení bude hostit karlovarská KV Arena. 

„Přijede celkem 14 výprav včetně té domácí – karlovarské. Z každé výpravy půjde na plochu 20 sportovců plus vlajkonoš. Za Karlovarský kraj to bude Milan Šperl, který se zúčastnil třikrát olympiády v běžeckém lyžování. U nás bychom to chtěli udělat tak, že trenéři vždy vyberou z každého sportu jednoho, dva sportovce, kteří půjdou na plochu. A protože my jsme pořadatelský kraj a půjdeme jako poslední, tak jsem požádala své kolegy z vedení Karlovarského kraje, že bychom všichni společně s výpravou a se sportovci Karlovarského kraje šli. Všichni s tím souhlasili,“ popsala zahájení olympiády za řídící výbor ZODM 2020 Jana Mračková Vildumetzová.  

Organizátoři očekávají příjezd 1980 sportovců a trenérů. Podrobnosti najdete na odm.olympic.cz/2020.

Další podrobnosti přidává Karlovarský kraj:

Olympiáda dětí a mládeže v Karlovarském kraji brzy odstartuje. Fanděte na místě i u televizních obrazovek

V neděli 19. ledna 2020 začínají Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže v Karlovarském kraji. Výpravy sportovců ze všech 13 krajů a hlavního města se představí v karlovarské KV Areně během slavnostního zahajovacího ceremoniálu. Mladí olympionici se utkají nejen v zimních sportech po celém regionu. Přenosy ze zahajovacího ceremoniálu i soutěžních dnů přinese již počtvrté ČT sport v rozsahu až 8 hodin denně. Do sportovních areálů, na ceremoniály i do Olympijského domu zve Karlovarský kraj všechny fanoušky, kteří společně s maskotem – veverkou Čiperkou - mohou dovést sportovce k těm nejlepším výkonům. 

„Srdečně zveme všechny fanoušky, rodiče, spolužáky a kamarády, aby přišli podpořit sportovce z našeho kraje, ale také ze všech ostatních regionů. Jsou to právě fanoušci, kteří dokáží vytvořit skvělou sportovní atmosféru a doslova hnát sportovce za co nejlepším výsledkem. Olympioniky podpoří samozřejmě i maskot, veverka Čiperka, přítomná pokaždé v centru olympijského dění. Moc se těšíme a věříme, že si olympiádu společně naplno užijeme,“ uvedla předsedkyně řídicího výboru akce Jana Mračková Vildumetzová.

Slavnostní ceremoniály jsou otevřené pro účastníky i veřejnost

Zahajovací ceremoniál, který mohou lidé sledovat prostřednictvím programu ČT sport, začne od 15:00 hodin v karlovarské KV Areně. Moderuje jej Libor Bouček, hlavní hudební hvězdou bude zpěvák Mikolas Josef, který ČR reprezentoval na hudební soutěži Eurovize. V programu dále vystoupí taneční skupiny Mirákl a RapPresent, do krasobruslařské show se zapojí krajské oddíly se slavnými krasobruslaři Michaelou Lucií Hanzlíkovou a Tomášem Vernerem. Medailový ceremoniál se následně bude konat před Olympijským domem, tedy hotelem Thermal v Karlových Varech, a to 21. ledna od 18:30 hodin. V rámci ceremoniálu proběhne předání medailí vítězům prvních dvou soutěžních dní. Moderují Libor Bouček a Radek Šilhan. Součástí doprovodného programu bude bubenické vystoupení Drum Bandu z Ostrova a exhibice Karate Champions Teamu. Večer zakončí ohňostroj. 

Závěrečný ceremoniál, 23. ledna od 18:00 hodin, hostí KV Arena. Jeho součástí se stane vyhlášení vítězů zbývajících závodů i nejúspěšnějších krajských výprav. Moderují Libor Bouček a Radek Šilhan, vystoupí písničkář Thom Artway a taneční skupina Mirákl. Na závěrečný ceremoniál mohou zájemci získat vstupenky v síti Ticketportal na tomto odkazu.

Česká televize nabídne živé vysílání a reportáže ze všech sportovišť

Již od roku 2017 vysílá z akce živé přenosy ČT sport. I letos se mohou fanoušci těšit na přenosy z různých sportovišť, na známé sportovní hosty v olympijském studiu a samozřejmostí je i živý přenos ze slavnostního zahájení, který poběží na iVysilani.

„Mládežnický sport si zaslouží pozornost a Česká televize mu ji dlouhodobě a ráda věnuje. I letošní hry zimní Olympiády dětí a mládeže proto pojmeme jako významnou sportovní událost, která si zaslouží speciální vysílání. Tak jako u akcí profesionálního sportu budeme mít studio po celou dobu konání přímo v místě dění a přenosy budeme vysílat živě. A to navíc každý den z jiné lokace. Naše mobilní terénní studio propojí vysílání z dějiště i ze zákulisí her,“ vysvětlil výkonný ředitel programu ČT sport Jiří Ponikelský.

Aktuální informace o výsledcích přinese také mobilní aplikace

Kromě oficiálního webu ODM si mohou účastníci i fanoušci stáhnout aplikaci a veškeré informace o dění na největší multisportovní akci mít přehledně v mobilu.

„Olympiáda dětí a mládeže je neustále se vyvíjející projekt, každým rokem se ji snažíme vylepšovat jak pro sportovce, tak i pro fanoušky. Proto jsme přistoupili i k vývoji mobilní aplikace, která uživatelům usnadní přístup k informacím,“ okomentoval místopředseda ČOV Filip Šuman. Již nyní je možné aplikaci stáhnout v Google Store a App Store pod názvem ODM2020.

Sportovat se bude v celém regionu

Mladí talenti budou bojovat o medaile v 12 sportech. Alpské lyžování, běžecké lyžování, biatlon i snowboard budou mít zázemí ve Ski areálu na Neklidu, Ski areálu Hranice na Božím Daru, v Lyžařském areálu Jahodová louka a poprvé v historii olympiády sportovci zavítají do jiné země, závodit se totiž bude v německé Skiareně Fichtelberg. Hokejisté se představí v karlovarské KV Areně a na Zimním stadionu v Chebu, krasobruslařům bude patřit Zimní stadion v Ostrově, rychlobruslařům Zimní stadion v Sokolově. Olympijské boje budou ale také absolvovat šachisté, a to v hotelu Thermal v Karlových Varech, kde soutěží i hráči na elektronické klávesové nástroje. Karate zase najde zázemí v Městské sportovní hale v Mariánských Lázních. V souladu s olympijskou tradicí se nejúspěšnější sportovci dočkají prvního ocenění přímo na sportovištích, kde proběhnou květinové ceremoniály. Šest nejlepších sportovců z každého závodu obdrží diplom a plyšového maskota, veverku Čiperku, a dárky od partnerských měst. 

Olympijský dům v Thermalu nabídne denně zdarma program pro veřejnost. Chybět nebudou adrenalinové zážitky, zábava i poučení. Karlovarský kraj oslovil významné sportovní osobnosti našeho regionu i z celé ČR, aby se stali ambasadory olympiády. Famózní tenistka Markéta Vondroušová a další hvězdy se budou v průběhu akce zapojovat do medailových ceremoniálů či setkání se sportovci i fanoušky. 

„Za Karlovarský kraj se navíc garantem olympiády stala rovněž velká sportovní legenda – krajský radní Josef Váňa, který je osminásobným vítězem Velké pardubické a úspěšným trenérem dostihových koní,“ dodala Jana Mračková Vildumetzová.

Pro případ potřeby zdravotní péče či rychlého zásahu budou v olympijských areálech k dispozici zdravotničtí záchranáři a členové Horské služby ČR, o bezpečnost všech se postarají městští policisté i Policie ČR.

Novinky a zajímavosti k blížící se olympiádě dětí a mládeže hledejte na:
https://odm.olympic.cz
https://www.facebook.com/olympioniciODM
Instagram: #odm.gang

Policie České republiky, KŘP Karlovarského kraje

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
SZO

Hlavní zprávy

 

Policie České republiky, KŘP Karlovarského kraje
seo uniweb