Karlovy Vary postoupily do celostátního kola soutěže o titul Historické město roku 2019

Město Karlovy Vary postoupilo do celostátního kola soutěže o titul Historické město roku 2019. Lázeňské město zvítězilo v krajském kole soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, kterou již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR.

dezinfekce

Vítěz celostátního kola bude slavnostně vyhlášen u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel v dubnu 2020.

Hodnotící komise ocenila koncepční přístup Karlových Varů k naplňování programu regenerace.

„Za dobu realizace programu regenerace město učinilo velký pokrok a nyní je již většina památkového fondu v městské památkové rezervaci v Karlových Varech obnovena,“ uvedla Mgr. Jelena Kriegelsteinová z územního odborného pracoviště Národního památkového úřadu v Lokti, jež byla členkou krajské hodnotící komise.

V loňském roce město například zpřístupnilo veřejnosti po náročné rekonstrukci Goethovu vyhlídku, která patřila v minulých letech k nejvíce zchátralým objektům města Karlovy Vary. Uvnitř objektu vznikl multifunkční prostor, který může sloužit pro pořádání různých kulturních akcí nebo výstav, upraveno bylo rovněž okolí vyhlídky. Jakmile to počasí dovolí, na své místo nedaleko Alžbětiných lázní se vrátí barokní socha sv. Jana Nepomuckého, jejíž restaurování město v loňském roce rovněž dokončilo. V loňském roce se rovněž řada budov v městské památkové rezervaci dočkala nových fasád. 

Lázeňské centrum Karlových Varů bylo prohlášeno městskou památkovou zónou v roce 1992. Od 1. ledna 2018 byla památková zóna vládou ČR rozšířena a povýšena na městskou památkovou rezervaci. Společně s dalšími deseti českými i zahraničními lázeňskými městy se Karlovy Vary v rámci sériové transnacionální nominace „Slavné lázně Evropy / The Great Spas of Europe“ ucházejí o zápis na Seznam světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO.

Titul Historické město roku se uděluje jako ocenění za nejlepší přípravu a realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Tento program byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS-ČMS). Vítěz krajského kola obdrží z programu regenerace 100 000 Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul Historické město roku, hlavní cenu 1 000 000 Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců. 

V krajské hodnotící komisi kromě pracovníků památkového ústavu v Lokti zasedli i zástupci Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.  

Historické město roku – dosavadní držitelé titulu: Svitavy 1994, Kadaň 1995, Třeboň 1996, Kroměříž 1997, Klášterec nad Ohří 1998, Kutná Hora 1999, Litomyšl 2000, Nový Jičín 2001, Prachatice 2002, Spálené Poříčí 2003, Františkovy Lázně 2004, Česká Kamenice 2005, Polná 2006, Jindřichův Hradec 2007, Šternberk 2008, Beroun 2009, Znojmo 2010, Uherské Hradiště 2011, Jilemnice 2012, Chrudim 2013, Cheb 2014, Příbor 2015, Jičín 2016, Slavonice 2017, Brtnice 2018.


Zdroj: Mgr. Jelena Kriegelsteinová, Národní památkový ústav  Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
UNIWEB - weby od lidí pro lidi

Hlavní zprávy