Karlovarský kraj: Navštívit běžně nepřístupné církevní památky můžete již tento pátek

V pátek 7. června se ve večerních hodinách otevřou brány téměř dvou tisíců kostelů, modliteben a dalších svatostánků po celé zemi. A Karlovarský kraj nebude rozhodně výjimkou. Těšit se můžete na bohatý doprovodný program plný koncertů, výstav či komentovaných prohlídek. Záštitu nad akcí, která se letos koná již po šestnácté, převzal již tradičně hejtman Petr Kulhánek.

dezinfekce

Myšlenka uspořádat „Noc kostelů“ vznikla před mnoha lety v rakouské Vídni. Akce vzbudila takový zájem, že netrvalo dlouho a v roce 2009 se poprvé uskutečnila i v České republice. Tématem letošního ročníku je srdce. „Noc kostelů je příležitostí svá srdce otevřít, zpřístupnit, možná dokonce vylít a nechat proměnit. Bez ohledu na to, jak to s vírou máme a zda patříme do nějaké konkrétní tradice,“ uvedla Markéta Slámová, farářka Českobratrské církve evangelické.

V rámci Noci kostelů se v našem regionu představí téměř pět desítek svatostánků. A které to konkrétně jsou? Vydat se můžete třeba do Starého Hrozňatova, kde se nachází poutní místo Maria Loreto s unikátní architekturou a neméně zajímavou historií. V samotném srdci Karlových Varů pak určitě nevynechejte prohlídku barokního kostela sv. Maří Magdalény, který patří mezi dominanty lázeňského města a je známý svou výzdobou a jedinečnou akustikou. Otevřený bude i kostel sv. Anny na Božím Daru. Díky nadmořské výšce téměř 1 000 metrů je nejvýše položeným kostelem v Čechách. K návštěvě pak také láká barokní kostel sv. Vavřince v Chodově s impozantním interiérem nebo například chrám svatého Mikuláše a sv. Alžběty v Chebu, jenž je nejstarším existujícím kostelem ve městě.

Více informací o akci i zpřístupněných památkách najdete na webu Noci kostelů. Stáhnout si můžete i aplikaci do svého mobilního telefonu, která poskytuje aktuální informace o zapojených svatostáncích a jejich programech. Standartní funkcí je nabídka programu nejbližších kostelů a modliteben podle GPS polohy uživatele.

Zdroj: Krajské listy

Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024