Chodov: Nevyužitá křížová cesta se stěhuje do Bochova

Chodov věnuje nedalekému Bochovu na Karlovarsku nevyužité obrazy s motivy křížové cesty. Plátna budou časem zdobit kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kozlově.

zprávy uniweb weby

„V Chodově pro ně nemáme vhodné místo a nechceme, aby skončily na skládce. Obrazy mohou ještě posloužit při obnově historické památky, rádi tímto způsobem podpoříme nadšence při záchraně kostela a darujeme je Bochovu,“ řekl starosta Chodova Patrik Pizinger.

Soubor čtrnácti obrazů křížové cesty vznikl pravděpodobně na počátku 20. století a jako celek nevykazuje ani památkové, ani historické, ani umělecké hodnoty.

„Nejde o olejomalby, ale o tisky na plátně, které malbu pouze imitují. Všechna zastavení jsou ztvárněna zcela konvenčně, dle dobové ikonografie a podle ustálených motivů,“ popsal dílo městský historik Miloš Bělohlávek.

„V chodovském kostele byla tato křížová cesta zavěšena nejpozději v 80. letech 20. století a tehdejší administrátor P. Ladislav Škrňa ji pravděpodobně získal z některého zrušeného kostela v regionu. V úvahu připadá například kostel v Lipnici, který pocházel z počátku 20. století,“ doplnil historik.

Práce na obnově kostela v Kozlově, jenž byl po druhé světové válce citelně poničen, pokračují postupně už osm let.

„Po jejich dokončení křížovou cestu v interiéru umístíme, zatím tam jsou nevhodné podmínky a tak ji uschováme někde v depozitu. Za tento dar jsme samozřejmě rádi,“ uvedl bochovský starosta Miroslav Egert.

Podle spolku Kostel Kozlov je kostel Nanebevzetí Pany Marie nejstarší dosud zachovanou nemovitou památkou v celém Bochovském regionu.

Svou křížovou cestu má i Chodov. Po náročné restauraci ji před časem nechal nainstalovat do kostela svatého Vavřince, kde je v době otevření kostela přístupná veřejnosti.

Podle Miloše Bělohlávka je toto dílo jako celek velmi cenným souborem a unikátním příkladem práce regionálních malířů 18. a 19. století.

„Je mimo jiné vzácná svými rozměry a svým stářím, jedná se o jednu z nejstarších křížových cest v našem regionu,“ poznamenal historik.


Zdroj: město Chodov

Policie České republiky, KŘP Karlovarského kraje

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Policie České republiky, KŘP Karlovarského kraje

Hlavní zprávy

 

Policie České republiky, KŘP Karlovarského kraje
seo uniweb