Chebsko: Otevřete hranice, žádají vládu starostové z pohraničí (TV Západ)

Co nejrychlejší otevření hranic s Německem žádá starosta Chebu Antonín Jalovec po ministrovi vnitra Hamáčkovi. Ve svém dopise, ke kterému se hlásí řada dalších představitelů místních samospráv v regionu, odmítl nové odsunutí na periferii, jako tomu bylo během komunistické totality.

loop jazz club

„Byla to především neutěšená situace na hraničním přechodu Pomezí nad Ohří, kde opakovaně vznikají mnohakilometrové kolony. Vůbec nejde o kritiku práce policie. Policisté tam pouze svědomitě vykonávají to, co mají dělat. Tzn., že plní nařízení a ustanovení vlády. Ustanovení jsou ale často chaotická a velice často se mění. Lidé, kteří přijíždějí na hranice pak třeba nemají potřebné dokumenty, které po nich policisté chtějí a právem požadují a zdržuje to celkový provoz. Proto jsem se obrátil na další starosty příhraničních měst, zda mají podobné zkušenosti. Bohužel mnozí z nich se mi ozvali s tím, že i u nich je ta situace velmi podobná, tzn., že dochází k zahlcování hraničních přechodů. Dochází také k tomu, že lidé nevědí, co mají mít za doklady při překračování hranic atd. Takže máme domluvu už s několika starosty, kdy se toho především chopil pan senátor Horník z Božího Daru, a pokusí se koordinovat úsilí zde v příhraničí, abychom do Prahy dostali informace o tom, co se tady v pohraničí děje a abychom tlačili na vládu, aby opatření přinejmenším zjednodušila a usnadnila současné překonávání hranic. Pro nás je to akorát práce navíc. Mohli bychom se tvářit, že je vše v pořádku a nechat situaci tak, jak je dnes, ale 40 let jsme byli zde v pohraničí na konci republiky a já mám pocit, že se tím koncem znovu stáváme,“ uvedl starosta Chebu Antonín Jalovec.

Dopady na pohraniční regiony provázané s německou ekonomikou se již projevují a každé další otálení může mít mimořádně závažné následky pro strukturálně postižený Karlovarský region a řadu jeho obyvatel.

„V současnosti je určitě nejpalčivějším problémem otázka pendlerů. Když se podíváme na čísla o počtech nakažených jak v České republice, tak v Německu, tak situace je velice příznivá, čísla jsou velmi dobrá. Takže otázkou je, zda nějakou formou neuvolnit pendlerství. Ale v tom delším časovém rámci, kvůli tomu jsem právě psal panu Hamáčkovi jaksi nejvíce a s největším tlakem, jde také o to, že zde v pohraničí je velká část ekonomiky závislá na německé klientele, a pokud pan prezident mluví o hranicích uzavřených rok a pan Prymula o hranicích uzavřených dva roky, tak by to znamenalo naprostou destrukci místní ekonomiky, počínaje lázněmi a konče běžnými živnostníky a turistickým ruchem,“ popsal Jalovec.

Ani vládou navrhované podmínky, za kterých by mohli pendleři do práce, nejsou podle místních řešením.

„Já mám informace pouze z médií, kde se hovoří o tom, že by údajně mělo stačit potvrzení o testech negativních na koronavirus. Nicméně už zase z druhé strany, nemám to ověřeno, ale slyšel jsem, že nejbližší místo, kde se jako samoplátce můžete z Chebu otestovat, je Praha. Takže to pendlerům asi příliš nepomůže. Teď akorát aktuálně, co se týká pendlerů, by jistě bylo zapotřebí především vyřešit situaci s prostupností hranic. Tzn. zjednodušit administrativu a množství dokumentů, které se tam musí předkládat. Zlepšit informovanost lidí, když překonávají hranice, co s sebou všechno musí mít, aby zbytečně nezdržovali. A také samozřejmě eventuálně zvážit otevření některých dalších hraničních přechodů, ať už je to např. Aš nebo Svatý Kříž, které by tomu Pomezí mohly odlehčit. A v delším časovém rámci je to především, aby vláda, jakmile to bude možné a umožní to situace, maximálně uvolnila možnosti přechodu hranic tak, aby zase Češi mohli jezdit do Německa a naopak Němci do Čech, byť jen třeba za turistikou a nebo nákupy. I na německé straně je velký zájem na uvolnění hranice, protože i pro ně je to velká komplikace, ať už se to týká českých pracovníků nebo právě nakupování v České republice. Takže i Němci toto naše snažení podporují a právě senátor Horník bude oslovovat i příhraniční německé starosty a politiky, aby se do toho zapojili,“ namítl starosta Jalovec. 

„Tu iniciativu podporuji, chápu a i nám by to hodně pomohlo. Samozřejmě to s sebou nese i určitá rizika, ale těm je vždy potřeba jít naproti a snažit se je minimalizovat. Nám by určitě co nejbližší otevření hranic také pomohlo. A to nehovořím jen za hoteliéry, co se týče přílivu do cestovního ruchu, ale i za naše spoluobčany, kteří využívají blízkost hranice a jezdí tam pracovat. Víte dobře jako já, že se jim říká pendleři a momentálně mají nastavení takové, že pokud tedy do německého příhraničí odjedou pracovat, tak tam musí být nějakou dobu v kuse a po návratu musí povinně do dvoutýdenní karantény. Takže ani pro ně ta stávající situace není zrovna komfortní,“ přidal se starosta Mariánských Lázní Martin Kalina. 

Iniciativy chebského starosty se chopil i senátor za Karlovarský kraj Jan Horník a chce situaci řešit komplexně a dlouhodobě.

„Já jsem dopis, který pan starosta Jalovec napsal, obdržel včera a plně ho podporuji, a to nejen já. Zjistil jsem, že i okolní starostové, kteří řeší problematiku na státní hranici s Německem - ona je trošku jiná na hranicích než ve vnitrozemí, čili jsem mu i poradil, že není dobře, když to takto vystřelujeme samostatně, protože v Praze to zapadne a že by bylo dobré se dát dohromady,“ okomentoval stav senátor Horník. 

Platforma, která by v Praze měla být slyšet, se formuje pod stránkami www.bezdratu.cz a bude postupně zahrnovat zástupce obou stran celé hranice s Německem. 

loop jazz

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

loop jazz club
seo uniweb