Cheb: Západočeské divadlo slaví šedesátiny

Západočeské divadlo v Chebu pořádá v sobotu 4. září od 19 hodin slavnostní galavečer k výročí 60 let od svého založení. Bude se ale nejen vzpomínat, několik překvapení si připravil i současný herecký ansámbl. Před galavečerem se ve druhém patře divadla uskuteční vernisáž výstavy fotografií z inscenací od roku 1961 až po současnost.

zprávy uniweb weby

Na oslavu dorazí řada osobností, které nejzápadnějším českým profesionálním divadlem prošly. Účast přislíbili herci Tereza Kostková s Petrem Kostkou a Carmen Mayerovou, Jaromíra Mílová, Věra Vážanská, Alena Svatošová, Alena Röhrlová, Michal Przebinda, Jan Vlas, Jan Vápeník, Václav Liška a řada dalších. Přijede také někdejší umělecký šéf Miloš Horanský nebo dramaturgové Miloslav Klíma a Marta Ljubková. Celkem do Chebu dorazí na 70 osobností, které v Chebu v minulosti během šesti dekád působily. Mezi hosty jsou také dva herci z původní sestavy z roku 1961. 

Pozvaní hosté spolu se svým doprovodem zaplní téměř celé hlediště. Aby si velkou slávu užili také chebští diváci, bude pro ně připraven odpolední program ve studiu d, hudba bude znít i z balkonu. Pokud to počasí dovolí, měla by se rozžít také piazzetta před divadlem jako další prostor pro setkávání a vzpomínání. Po skončení galavečera bude pokračovat afterparty ve všech prostorách divadla i studia d.

Základ prvního českého profesionálního souboru přivedl do Chebu zakládající ředitel, herec a režisér Karel Novák ze zájezdového divadla v Klatovech. Zahajovací premiérou byl v září 1961 Tylův Strakonický dudák. Chebské divadlo se zejména za dob normalizace stalo baštou divadelníků, kteří pro své politické názory nemohli působit v Praze, známé je například hostování Vlasty Chramostové nebo angažmá režiséra Jana Grossmana. Ve zdejším souboru získávali první profesní zkušenosti například Miroslav Krobot, Bohumil Klepl, Branislav Mazúch nebo Rostislav Novák, pod hlavičkou Západočeského divadla byl v 90. letech založen soubor Buchty a loutky. Od roku 2006 je chebské divadlo spojeno se jménem uměleckého šéfa Zdeňka Bartoše, v posledních letech soubor úzce spolupracuje s činohrou Městského divadla v Karlových Varech. 

Západočeské divadlo v Chebu: Slavnostní galavečer SLAVÍME 60
od 14.00 Otevřená kavárna Thálie (pro zvané) a klub d (pro všechny)
16 - 18 Tančí celá piazzetta: Dýdžej na balkóně a kapela ve studiu d
18.15 Šedesát let ZDCH ve fotografiích: Vernisáž výstavy ve 2. patře divadla
19.00 Galavečer pro všechny z blízka i z dáli (nutná rezervace!)
od 21.00 Afterparty: ve všech prostorách divadla i studia d (s hudbou i bez)Zdroj: Martina Pokorná


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Popelka

Hlavní zprávy

 

seo uniweb