Cheb: Zahradní domek vydal své svědectví o městu

Hmatatelný kus historie se dá najít i v zahradním domku ze 70. let 20. století, jak se o tom nedávno přesvědčil MUDr. Karel Tyrpekl. A zvlášť v Chebu, kde po druhé světové válce zanikla část do té doby zachované historické zástavby centra města a materiál z ní občané často druhotně použili pro své drobné užitkové stavby.

dezinfekce

Doktor Tyrpekl, člen správní rady Nadačního fondu Historický Cheb, v nedávné době věnoval fondu části trámů, které vyboural ze základů zahradního domku, který stával na jeho zahradě. Díky poznatkům, které získal při prezentaci Chebských historických krovů, velmi správně rozeznal jejich hodnotu a zachránil je. Za to mu patří velký dík.

"Trámy nesou pečlivě provedené tesařské značky, z nichž můžeme vyčíst množství zajímavých informací. Podle velikosti průřezu trámů jde nepochybně o části krokví z velikého krovu, podle číselných hodnot značek konkrétně z 27. až 30. příčné vazby. Jsou z krokví na obou stranách příčných vazeb, protože mají dvojí podobu – vyseknuté prosté římské číslice na jedné straně a římské číslice s vyseknutými trojúhelníčky na ramenech písmen na druhé straně. Tato podoba značek je obvyklá pro vrcholně barokní krovy z průběhu 18. století. Přesnou dataci budeme schopni zjistit dendrochronologickým datováním," uvádí na svých stránkách město Cheb. 

Torza krokví zaniklého barokního chebského krovu se stanou v budoucnu součástí připravované CHEBSKÉ MATERIOTÉKY – studijní sbírky autentických částí konstrukcí a artefaktů chebských historických staveb.

V souvislosti s tím Nadační fond Historický Cheb vyzývá všechny občany Chebu, pokud by našli nebo vlastnili podobné předměty, k jejich darování do sbírky připravované materiotéky. Tímto krokem je zachrání a umožní jejich prezentaci veřejnosti. 


Zdroj: město Cheb


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy