Dům ve Vrázově ulici zakoupilo město Cheb aby zde vytvořilo noclehárnu pro bezdomovce a nízkoprahové denní centrum. Po nezbytných úpravách se plánuje další rozšíření v horních patrech budovy.
„Zakoupili jsme ho proto, že ten objekt, který jsme pronajímali Diecézní charitě v ulici Svobody, už byl poměrně v havarijním stavu a navíc tam bylo vlhko, byly tam docela problémy i s odpady a tak dále. Takže jsme hledali objekt, podařilo se nám oslovit majitele ve Vrázově ulici, odkoupili jsme objekt za tuším 2 miliony 200 tisíc. Za přibližně stejnou částku jsme zrekonstruovali jak suterén, tak první a druhé patro, kde jsme zřídili denní centrum a ubytovnu pro Diecézní charitu. A už je od začátku letošního roku v provozu,“ popsal předchozí vývoj místostarosta Chebu Pavel Hojda.
Město v letošním roce ještě plánuje izolaci celé budovy proti vlhkosti, protože jsou sklepní prostory i nadále příliš vlhké.
„Odvodnění a izolaci, zateplení toho objektu, výměnu oken a rekonstrukci třetího a čtvrtého patra tak, aby tam bylo prostupné bydlení pro ty, kteří hledají a nemají ještě na to, aby si pronajali řádně byt,“ vysvětlil Hojda.
Do objektu město investuje zhruba 1,6 milionu korun, ale počítá i s dotací na zateplení. Vše by mělo proběhnout ještě v letošním roce.
„Pro nás je tento objekt důležitý. Jednak jsme chtěli tu službu Diecézní charity vymístit z centra města, protože to nebylo zrovna v této části vhodné. Navíc tam kde byli umístěni, tak bude další výstavba. A v této části je to ještě poměrně blízko do města,“ myslí si Hojda.
Ve městě je zhruba 200 osob bez domova včetně drogově závislých. Objekt ve Vrázově nabízí necelých padesát míst pro ubytování. Město má i další plány v okolí zařízení.
„Ten pozemek, který je okolo objektu ve Vrázově ulici, tak ten už máme ve svém držení. Máme i ty pozemky, kde jsou plechové garáže. V letošním roce by měly být ukončeny pronájmy v tomto prostoru tzn. požádáme vlastníky, aby si je uklidili a v podstatě odstranili a počítáme, že v tomto prostoru budeme podle územního plánu řešit využití toho pozemku,“ dodal Hojda.
V úvahu přichází více možností včetně možného developerského projektu.
#Cheb #ubytovna #Vrázova #bezdomovci #Betlém #centrum #rekonstrukce #pokračování #Hojda