Cheb: Tesařský mistr z Německa věnoval městu modely unikátních krovů

Když město Cheb začínalo s podrobným průzkumem dřevěných krovů na chebském historickém náměstí, netušilo, že objeví unikát, který se nezachoval nikde jinde v Evropě. Původ nejstarších dřevěných konstrukcí sahá až do vlády Karla IV. Prvotní průzkum proběhl v letech 2015 – 2016 a od té doby se aktivity kolem krovů rozrostly.

dezinfekce

Mistr tesař Josef Hauer z města Parkstein (okres Neustad) v roce 2018 vyrobil pro Nadační fond Historický Cheb dva modely krovů – Gablerova domu a kostela Zvěstování Panny Marie. Tento dar předal na slavnostní vernisáži výstavy, na které měli Chebané poprvé možnost zhlédnout i další jeho díla.

V loňském roce se zástupci města Chebu zúčastnili v Parksteinu vernisáže výstavy dalšího modelu krovu tesaře Hauera, tentokrát kostela, který stával v německém Mnichově. Tento velikostí naprosto mimořádný model, včetně devatenácti dalších, dne 23.6.2020 pan Josef Hauer slavnostně předal starostovi města Cheb. Jeho jediným přáním je, aby měla široká veřejnost jak z Čech, tak z Německa, možnost si je kdykoliv prohlédnout.

Hodnota tohoto daru je pro město, které je už dnes s fenoménem historických krovů spojováno na celorepublikové úrovni významná. Prostory městského špejcharu v Hradební ulici naplněné modely krovů a dalšími předměty a exponáty, které se týkají střešních konstrukcí, by se mohly stát součástí již druhé tematické prohlídkové trasy. Cenu těchto modelů krovů odborníci odhadují zhruba na dva miliony korun, významnější je ale jejich společenský význam na úrovni česko-německého partnerství a také význam vzdělávací.


Zdroj: město Cheb
           Ladislav Zoubek

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
UNIWEB - weby od lidí pro lidi

Hlavní zprávy