Chodov: Kameny opět připomínají oběti holocaustu

Už posedmé si Chodov připomněl své bývalé obyvatele, kteří byli v průběhu 2. světové války zavražděni v koncentračních táborech. Na jejich památku tak vedení města odhalilo ve středu 9. listopadu další čtyři takzvané kameny zmizelých, jež připomínají oběti holokaustu.


V ulicích města, převážně v jeho staré části, jich už je osmadvacet. „V příštím roce položíme poslední čtyři, tím budou připomenuti všichni zavraždění chodovští Židé,“ uvedl městský historik Miloš Bělohlávek.

Nové kameny připomínají hned dvě rodiny. První rodinou je zvěrolékař Mořic Kohn se svou ženou Albínou. „Bylo jim už sedmdesát, když do jejich bytu 13. září 1938 vtrhli chodovští henleinovci, zničili jim byt a donutili je uprchnout do Prahy. Manželé Kohnovi byli zavražděni v Treblince,“ popsal pohnutý osud rodiny Miloš Bělohlávek.

Druhou rodinou jsou podle něj manželé Brumlikovi. „Jasnovidec, chiromant a médium Rudolf Brumlik se přiženil do rodiny bohatého chodovského obchodníka Zikmunda Porgese, u kterého i se ženou Gertou od roku 1935 také žili. Ve 30. letech byl známý pod pseudonymem Anonymus, podílel se na vyšetřování vraždy Otýlie Vranské a předpověděl smrt Antonína Švehly. Bohužel, svému vlastnímu osudu neutekl. I se svou mladou ženou byl zavražděn v Osvětimi,“ doplnil historik.

Zdroj: město Chodov

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
weby uniweb

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
weby uniweb