2013 – Sokolov: Loutkáři mají novou scénu a děti soutěž o loutky 4897 (TV Západ)

V neděli 27. ledna v 15 hodin došlo v sokolovském Městském domu kultury ke slavnostnímu uvedení premiéry loutkové pohádky „Kašpárkova dobrodružství“. Završila se tím více než tři roky trvající snaha o znovuobnovení loutkové scény.


„Toto premiérové představení připravili domácí ochotníci, tzn. „Divadlo bez zákulisí“. V 16 hodin hrajeme druhou pohádku a už ten velký zájem, protože obě dvě představení jsou beznadějně vyprodána, nás směřuje k tomu, že budeme tuto pohádku reprízovat. Nicméně my samozřejmě budeme zvát také ostatní loutkáře, aby si přišli sem k nám do Sokolova zahrát a to nejen z našeho bývalého okresu, ale potažmo z celého Karlovarského kraje a možná i z celé republiky, uvidíme jak se tady loutkáři zabydlí," neskrýval radost ředitel MDK Jan Picka.

Víceúčelový prostor vznikl na místě kavárny v přízemí Městského domu kultury naproti restauraci. Využívat jej budou místní loutkáři i jako zkušebnu. Na podzim loňského roku začala přestavba tohoto prostoru.

„Rekonstrukce jako taková vyšla na jeden milion korun, kavárna dostala opět novou tvář a nový krásný vzhled. Jinak co se týče financování, tak celá akce byla financována z prostředků Městského úřadu," informoval Picka.

Podnět ke znovuobnovení scény vyšel z poradního sboru tzv. „Rady starších“, kde zasedají některé osobnosti z kulturního a společenského života ve městě. Loutková scéna v Sokolově fungovala před 25 lety, ale v jiném prostoru. I dnes mají, podle některých, loutky dětem co dát.

„Děti budou dětmi vždy. Kašpárek, loutka, drak atd. to je pro ně všechno obrovská záležitost vidět a cítit souběžně s tou figurou a umět se do toho vžít a to je obrovský kumšt pro to dítě. Je to úplně jiný svět. A ten jiný svět jim musíme přeci ukazovat, poněvadž já se dnes setkávám s dospělými a ti říkají - „Vzpomínám, jak jsme chodili na loutkové“. Já jsem ze staré školy, ale zároveň si myslím, že děti mají být vychovávány v něžném stylu. Že mají mít toho kašpárka jako nějaký vzor, který vždy všechno dá do pořádku nebo snaží se dát do pořádku," uvedl pamětník a člen Rady starších Jaroslav Makrot.

Loutková scéna má pódium pro ovládání loutek shora, tzv. marionety. Prostor nad jevištěm zakrývá obraz – koláž od učitelky Základní umělecké školy v Sokolově Pavly Křížkové. Na něm jsou zachyceny některé dominanty města. V úvodu slavnostního zahájení provozu se nezapomnělo poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě a realizaci loutkové scény. Navíc Městský kulturní dům připravil pro malé návštěvníky celoroční soutěž.

„Každá vstupenka je slosovatelná a my zhruba za rok, tzn. v měsíci prosinec, před vánoci bychom z těch vylosovaných vstupenek tři vítězné majitelky nebo malé majitele a každý z nich si odnese pravou nefalšovanou 40 centimetrovou loutku kašpárka, kterou jsem si dovolil nazvat Rolnička a jmenoval jsem ho, z funkce ředitele, dobrou duší našeho loutkového divadla," prozradil ředitel Městského domu kultury Jan Picka.

SEO konzultant

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
weby uniweb

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
weby uniweb