2010 – Cheb: Sto let linorytu se představuje (4050) (TV Západ)

Velká srovnávací výstava v chebské Galerii výtvarného umění se věnuje vývoji grafické techniky linorytu. Sto let historie této nejmodernější z technik dosud nebylo v takovém rozsahu předvedeno veřejnosti. Technika linorytu bývala považována za náhražkovou, ale prožila dramatický vývoj a postupně si vydobyla svou prestiž.


První skupina prací v pravé části horního patra galerie představuje počátky linorytu až po 60. léta a abstrakci. Můžete si prohlédnout díla Josefa Čapka, Václava Špály nebo Emila Filly. Jsou k vidění barevné linoryty od Josefa Váchala, zobrazující Pýchu, Lenost nebo pozdější dílo Kalvárie. Vladimír Boudník se ve svém díle z roku 1947 ptá zda "Žijí na světě ještě nějací lidé?". 

Druhá část se věnuje tzv. druhé vlně českého linorytu. Ta je připisována změně technických dispozic a nástup PVC. Zpřístupnění nově používaných materiálů vyvolalo velký zájem nastupující generace.

Velké linoryty Jana Vičara Andělé nebo matrice díla s názvem Lov zaujmou svými rozměry i zpracováním detailu. Michal Cihlář, který pracoval pro Respekt, vystavuje mimo jiné i sto originálních linorytových štočků pro Orientaci, přílohu Lidových novin. Zajímavé srovnání se nabízí u linorytů, kde je zároveň přiložena i fotografická předloha. Svými pracemi se prezentují i autoři jako Šárka Trčková, Vladimír Kokolia, Jan Kubíček, Ondřej Michálek nebo Vojtěch Kovářík. 

K výstavě, kterou finančně podpořilo Ministerstvo kultury, byl připraven reprezentativní katalog. 

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
seo uniweb