2010 – Cheb: Přeshraniční spolupráci nemocnic popíše nová studie (3985) (TV Západ)

Chebská nemocnice by mohla v budoucnu hrát důležitou roli v přeshraniční spolupráci mezi zdravotnickými zařízeními po obou stranách hranice. Studie za 3,5 milionu by měla přinést konkrétní kroky k rozvíjení spolupráce. O tom, kdo tuto studii vytvoří, rozhodne vypsané výběrové řízení.


„Tato studie získala podporu z přeshraničního programu Česko-bavorského CÍL 3. Podmínkou je, že musí dojít k vytendrování vítěze. Ten by měl mít určité zkušenosti, dobré reference a mít hlavně Česko-německý jazykově vybavený tým a měl by se orientovat v právu na české i německé straně,“ vyjmenoval hlavní požadavky místostarosta Michal Pospíšil.

Studie by měla řešit rozdílné právní systémy obou zemí a nalézt způsob řešení. Důležitou otázkou je financování od pojišťoven a hrazení zákroků. Další součástí je stacionární péče a vzdělávání, především jazykové, personálu. Jedním z prvních konkrétních kroků by měla být společná záchranná služba – letecká i pozemní.  

„Jsou to nehody, náhlé příhody nebo transport turistů z obou stran do zařízení buď k nám, nebo na druhou stranu, případně využít toto zařízení, takže ten člověk, kde se mu to stane, bude i ošetřen a nebude to mít dopad finanční nebo v oblasti kvality služeb,“ uvedl příklady Pospíšil.

Bavorská strana vedla jednání o zřízení leteckého dispečinku záchranné služby v Horní Falci. Jedná o dvou místech, o Waldsassenu nebo na klinice ve Weidenu. O tom, kam pacienti budou transportováni vyplyne ze studie. Na jejím financování se podílí společně jak česká, tak německá strana. 

„Karlovarský kraj také dával tu samou částku jako město Cheb, to znamená v přepočtu 128 tisíc korun,“ připomněl Pospíšil.

Spádové oblasti mají shodně asi po 100 tisících obyvatelích. Na české straně jsou kromě chebské nemocnice ještě sokolovská a karlovarská. Klinika ve Weidenu zahrnuje devět zařízení a připojí se také nemocnice v Selbu a Marktredwitz. Celkem se projektu účastní 14 zdravotnických zařízení.

NetConcert Monica Mancini

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hollywood Voices

Hlavní zprávy

 

NetConcert Angelique Kidjo
weby uniweb