2001 – Cheb: Proběhl křest knihy Chebských pověstí (TV Západ)

V chebské Galerii U kamene proběhl v den státního svátku 17. listopadu křest druhé knihy Chebské pověsti Jana Homolky. Ten při psaní, které zabralo téměř celý rok, vycházel z německých podkladů, například z knihy Eger und das Egerland, ale ke slovu se dostaly i další historické prameny.


Pověst Zazděná dívka je kupříkladu napsána podle skutečné události z 15. století, kdy byl v Chebu na základě rozhodnutí soudu vykonán jediný trest zazdění za živa. 

"To jádro zůstává tak jak bylo z toho originálu, z toho překladu. Ale podstatná část příběhů jsou dokresleny, jsou tam domyšlené některé postavy, aby ten příběh dostal určitou pestrost a barvitost," popsal autor knihy Jan Homolka. 

Přílohou knihy pověstí, kterou vodou a ohněm pokřtil starosta Chebu Václav Jakl, je nově zpracovaná mapa historického jádra města, jak zhruba vypadalo v polovině 19. století. Autor publikace, která volně navazuje na  Chebské pověsti Miry Mladějovské, vydané v roce 1947, je v případě zájmu čtenářů, připraven pracovat na dalším dílu.

"Ta rezerva tam samozřejmě je. Ale jestli vyjde třetí díl nebo nevyjde, to záleží nejenom na mně, ale i na vydavateli, který si to možná přeje, ale taky je to na tom, jestli jsme to ještě schopni sepsat. Snad jo," dodal Homolka. 

Součástí křtu byla vernisáž výstavy originálů ilustrací k této knize. Jejich autor, chebský malíř a grafik Petr Novák opatřil každou pověst jednou kresbou. Postavy jsou na ilustracích záměrně umístěny do míst, kde se měl příběh pověsti odehrávat. Prostředí města v pozadí postav má ale současnou podobu, a to proto, aby si lidé uvědomili, ke kterému místu se každá z pověstí váže a zároveň aby konkrétní místo v lidech evokovalo představy dávných časů. 

NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion
weby uniweb